Εξαιρετικές επιδόσεις των αθλητών μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ. Διεθνή νέα

Η σχετική έκθεση στον επίσημο ιστότοπο του ΕΟΠΕ, αυτό που έκαναν οι αθλητές μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έχει ως εξής: “Το Volleyball.gr παρουσιάζει τις δράσεις Ελλήνων αθλητών που αγωνίζονται σε πρωταθλήματα στο εξωτερικό. Οι διεθνείς παίκτες βόλεϊ εντυπωσιάζονται από την παρουσία τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα · στην πραγματικότητα, οι περισσότεροι αγωνίζονται για το πρωτάθλημα και τα Κύπελλα.

Dima Filipov – Ελβετία

Ξεκινήστε στα πλέι οφ του ελβετικού πρωταθλήματος και ο Ντίμα Φιλίποφ ξεκίνησε με μια νίκη. Ο Amrisville νίκησε τον Έλληνα περαστικό με 3-0 στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ στη Λουκέρνη. Ο Φιλίποφ μπορεί να μην έχει σημειώσει πόντο σε αυτό το παιχνίδι, αλλά ήταν ο διοργανωτής των επιθέσεων της ομάδας του, κάτι που έκανε με απόλυτη επιτυχία. Η Amrisville θα έχει ένα πλεονέκτημα εντός έδρας σε όλα τα πλέι-οφ, καθώς ήταν η πρώτη φορά στην κανονική σεζόν.

Andreas Frangos – Βέλγιο

Εύκολη νίκη για τον “Rosellar” του Αντρέα Φράγκου στο παιχνίδι εναντίον του “Alst” – 3-0. Ο Frangos σημείωσε τον καλύτερο επιθετικό του αγώνα με 14 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη, η οποία τον κρατά στην κορυφή του τραπεζιού του τουρνουά, ίσο με τον Maaseik.

Mitar uriuriτς – Σλοβενία:

Η Λιουμπλιάνα υπέστη δύο ήττες στο Champions League στα μέσα της εβδομάδας. Οι μαθητές του Mitar riurits, παρά την καλή απόδοση εναντίον του “En Enit” στο Kazan και του “Berlin Volley”, έμειναν εκτός του υψηλού επιπέδου ευρωπαϊκού τουρνουά.

Η επιστροφή του πρωταθλήματος πραγματοποιήθηκε χωρίς τη δική σας, και έτσι η ACH έχασε από την Kalsit Kamnik 3-2. Τώρα η Μάριμπορ έχει ξεπεράσει την ομάδα του Έλληνα ειδικού, καθώς είναι 53 πόντους υψηλότερη από την ACH, η οποία έχει 52 πόντους.

Anestis Dalakuras – Ισπανία

Ο Anestis Dalakuras είχε τον καλύτερο του αγώνα με ένα πουκάμισο της Βαρκελώνης. Η νίκη 3-2 για τους Καταλανούς στο παιχνίδι εναντίον της “Μελίγια” ήταν δύσκολη, αλλά κυρίως λόγω του πολύ καλού παιχνιδιού της Νταλακούρας, που σταμάτησε στα 16 σημεία και έγινε το MVP του αγώνα.

Βασίλης Μανδηλάρης – Ολλανδία

Πολύτιμοι πόντοι για τον Βασίλη Μανδηλάρη για το VoCasa 3-2 εναντίον του Reco. Η ελληνική διεθνής ομάδα βρίσκεται σήμερα στην 4η θέση στο ολλανδικό πρωτάθλημα και είναι αισιόδοξη για τη συνέχιση του πρωταθλήματος.

Αθηνά Παπαφωτίου – Γερμανία

3: Η νίκη της Στουτγκάρδης με 0-0 επί του Άαχεν, όπου το τρίτο σετ μετατράπηκε σε μαραθώνιο. Παρά την εύκολη νίκη στα δύο πρώτα σετ, το τρίτο σετ βαθμολογήθηκε με 42-40 (!) Και έδωσε τρεις βαθμούς στην ομάδα της Αθηνάς Παπαφωτίου. Η ελληνική μεταφορά δεν έπαιξε, καθώς προηγήθηκε μιας δύσκολης εβδομάδας με συνεχή ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Ina στο Lambrus – Γαλλία

Ο Lambhouse του Mulhouse συνεχίζει τον τίτλο του, καθώς παραμένει στην κορυφή του τραπεζιού με το “Treville” με σκορ 3-0. Ο Λάμπρος μπήκε στο παιχνίδι στο δεύτερο, τρίτο σετ και πήρε 1 πόντο.

Άννα Σπάνου – Γαλλία

Η «δίωξη» του Μιλούζ από τον Μπέζερ Σπάνου συνεχίζεται Bezier 3: Στο παιχνίδι εναντίον του “Nantes” σημείωσε 3 πολύτιμους πόντους և 3 πόντους πίσω από το ύψος. Ο δολοφόνος δεν έλαβε μέρος στο παιχνίδι εναντίον του “Nantes”.

Olga Stransali – Πολωνία

Εξαιρετικό προκριματικό εισιτήριο για τον ημιτελικό Cem Emik Polis ուղ Poland Cup για την Όλγα Στράνζαλι. Ο Πόλις δυσκολεύτηκε να νικήσει 2-3 με τον Ρεσέσοφ. Αν και έχασε το πρώτο σετ, η Κωνσταντινούπολη πήρε το προβάδισμα 1-2, αλλά τελικά προκρίθηκε για την κλήρωση. Ο Stranzali ήταν πολύ καλός, σημείωσε 10 πόντους και συνέχισε τις πολύ καλές επιδόσεις του στην Πολωνία.

Στον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος, ο Stranzal εντυπωσίασε ξανά. Η νίκη-νίκη, η οποία καταγράφηκε 2-3 εναντίον του Wroclaw, επιτεύχθηκε χάρη στον εντυπωσιακό Stranzali. Ο Έλληνας πτέρυγας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και ήταν και πάλι το MVP του παιχνιδιού.

Sofia Cosma – Ελβετία

Կ Right Cosman և Η Candy Safthausen μπήκε στα πλέι οφ, νικώντας εύκολα το Zesar-VFM 3. Με σκορ 0. Ο Κόσμα έλαβε μέρος στο δεύτερο, τρίτο σετ με μια σταθερά καλή απόδοση και βοήθησε την ομάδα του στην πρώτη της νίκη στους προημιτελικούς με 3 πόντους.

Μανωλίνα Κωνσταντίνου – Ουγγαρία

Συνεχίζονται οι νίκες της Μανωλίνα Κωνσταντίνου για τον Μπεκεσκαμπάι. Ο Kaposvar δεν μπόρεσε να σταματήσει τον ρυθμό του Bekeskaba, ο οποίος είναι 2 βαθμοί πίσω από τη 2η θέση στο τραπέζι του τουρνουά. Ο διεθνής παίκτης από την Κύπρο άλλαξε στο δεύτερο και το τρίτο σετ, κερδίζοντας 2 πόντους (1 άσο), ενώ έπαιξε επίσης πολύ καλά στη ρεσεψιόν.

Έλενα Κουντούρα – Ουγγαρία

Η Kuntura DVTK έχασε 3-0 σε έναν πολύ δύσκολο αγώνα εναντίον του πρωταθλητή Fatum. Ο Έλληνας περαστικός ήταν το κλειδί στα δύο πρώτα σετ, μπαίνοντας στην τρίτη αλλαγή, τερματίζοντας τον αγώνα με 1 πόντο.

Caterina Zak Achaeo – Ιταλία

Ο Cuneo του Zune έχασε από το Skaditsi σε έναν δύσκολο αγώνα. Ο Κούνεο, που έχασε τα δύο πρώτα σετ, έδειξε σημάδια ανάκαμψης, κερδίζοντας το τρίτο. Ωστόσο, ο Skadichi είναι μια υπέροχη ομάδα, κέρδισε το τέταρτο σετ, δεν έδωσε κανένα βαθμό στους οικοδεσπότες. Πόντοι Ο Ακίος έφτιαξε 12 πόντους և “Αυτό είναι υπέροχο βλέμμα” ήταν ο κύριος χαρακτήρας του Κουνέο.

Αντι Βασιλαντωνάκι, Στέλλα Χριστοδούλου – Τουρκία

Μια σκληρή νίκη για τον Βασιλαντωνάκη-Χριστοδούλου εναντίον του Καραγκιολάρη την Παρασκευή με σκορ 1-3. Η Στέλλα Χριστοδούλου «αναπνέει» καθώς αγωνίστηκε ως αλλαγή στο τρίτο σετ. Το Βασιλαντωνάκι είχε θετική παρουσία, το οποίο περιορίστηκε σε 4 βαθμούς.

Alexia Kalantaridou – Φινλανδία

Το OrPo της Alexia Kalantaridou έχασε 1-3 από τον Polki Kusamo. Η ομάδα του Σωτήρη Γκότση πήρε το προβάδισμα, κερδίζοντας το πρώτο σετ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν επαρκής, οδηγώντας σε ήττα 1-3. Το Kalantaridu με 8 πόντους և 45% στη ρεσεψιόν τερμάτισε άλλο ένα καλό αποτέλεσμα του φινλανδικού πρωταθλήματος.

Μαρία Οικονίδου, Λαμπρινή Κωνσταντινίδου – Ισραήλ

Δύο ελληνικές γυναίκες φαίνονται καταπληκτικές σε ένα παιχνίδι εναντίον της Κεντρικής Επιτροπής του Τελ Αβίβ την Παρασκευή. Η “Μακάμπι Χάιφα” κέρδισε 1-3 στο παιχνίδι στο οποίο ο Κωνσταντιντίντο είχε 7 πόντους και “Οικονίδου” – 23.

Επιπλέον, δύο ελληνικές γυναίκες έπαιξαν παιχνίδια στη σειρά, οπότε αντιμετώπισαν τον Hapoel Handera. Και σε αυτό το παιχνίδι, η Μακάμπι πήρε τη νίκη με ακριβώς τρεις πόντους – 3-0. Ο Οικονομήδου σταμάτησε με 14 πόντους και ο Κωνσταντινίδου με 6 πόντους.

Nasia Liagi – Ισπανία

Η νίκη του Λιάγκο Λούγκο, που επικράτησε 2-3 στην έδρα της Μενόρκα. Αυτή ήταν η έκπληξη του αγώνα, καθώς οι οικοδεσπότες βρίσκονται στη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα. “Ο Liagi έπαιξε ένα πολύ καλό παιχνίδι, κερδίζοντας 11 πόντους.”