Επικεφαλής τίτλου για AEL – Kanali 6:

Από την κορυφή της θέσης του Πολωνού, ο Rob Robo Markets AEL θα μπει στα αποφασιστικά παιχνίδια που θα κρίνουν τον τίτλο του πρωταθλητή. Στο πλαίσιο του 14ου και του τελευταίου παιχνιδιού της κανονικής σεζόν, οι «μπλε-κίτρινοι» κέρδισαν το σετ 3-0 του “Gallery Gallery Apollo” στο ντέρμπι του πλεονεκτήματος το απόγευμα της Τρίτης το απόγευμα.

Η Robo Markets AEL ήταν τρία σημεία πίσω από τη λίστα των ακινήτων Apollo.

Τα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας προσέφεραν μια όμορφη σκηνή, όταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες δυσκολεύτηκαν να νικήσουν την ΑΕΚ με 3-0 σετ στο “KITION”.

Επιπλέον, η Ανόρθωση νίκησε το UCLan Cyprus THI Avgorou 3-0 σε σειρά με 19 πόντους, τερματίζοντας 4ος στον Γύρο Α.

* Το βόλεϊ Λεμεσού είχε ένα διάλειμμα στο 14ο παιχνίδι.

Οι “βασίλισσες” είναι οι πρώτες

ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΟΜΟΝΙΔΗΣ. Robo Markets AEL – Γκαλερί ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-22, 25-16, 29-27)

Η Robo Markets AEL είναι στην πρώτη θέση στην ομάδα τίτλων, η οποία θα κρίνει τον ΟΠΑΠ Α για τις γυναίκες. Η ομάδα του Στέλιου Masias εκδίκησε για την ήττα στον Α γύρο Α Στο πλαίσιο του 14ου αγώνα, στο τέλος του γύρου Α, κέρδισαν το “Apollo Property Gallery” 3-0 σε ένα ικανοποιητικό παιχνίδι.

Οι οικοδεσπότες εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το σπίτι τους με և 33 πόντους για να ολοκληρώσουν τον πρώτο γύρο του Apollo Property Gallery με 30 πόντους. Τα «μπλε-κίτρινα» ήταν πολύ καλύτερα στα πρώτα δύο σετ, ειδικά στο δεύτερο, αλλά στο τρίτο προκάλεσαν τρομερό άγχος. Η γκαλερί ιδιοκτησίας Apollo ήταν κυρίαρχη μετά τη νίκη 14-21, αλλά εκείνη τη στιγμή οι «μπλε-κίτρινοι» ανησυχούν τρομερά, κερδίζοντας το σετ 29-27 μετά την προσθήκη επιπλέον πόντων, κλείνοντας τον αγώνα.

Το “Blues” ήρθε ισχυρό, δημιουργώντας μια διαφορά τριών πόντων 01-04 և 02-05. Οι «μπλε-κίτρινοι», ωστόσο, απάντησαν και πήραν το προβάδισμα 11-08. Τότε η συλλογή εξισορροπήθηκε με μια εναλλακτική πρωτοπορία Η Robo Markets AEL κατάφερε να κάνει +4 για να κερδίσει 25-22 στα 19-15 և 25, παρά το γεγονός ότι οι “μπλουζ” το μείωσαν στο 22-24.

Το ντέρμπι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο δεύτερο σετ 06-06. Η Robo Markets AEL, ωστόσο, πήρε τα πράγματα στα χέρια τους και πήρε το προβάδισμα 17-11, ασκώντας μεγάλη πίεση στα Blues. Το Gallery Gallery Apollon προσπάθησε να μειώσει το σκορ σε 19-13. Ο Robo Markets AEL ήταν πολύ καλός στον τελευταίο γύρο του σετ, κερδίζοντας 25-13 στις 23, αυξάνοντας το προβάδισμά του στο ντέρμπι στο 2-0.

Το Individual Gallery Apollon, χάνοντας 0-2, μπήκε στο τρίτο σετ με περισσότερο ενθουσιασμό και προχώρησε στο 03-06, ενώ ήταν ο ηγέτης του ρόλου όταν έγινε 05-13. Η ομάδα του G. Giapanis συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, αυξάνοντας το 14-21. Με μια σύντομη σειρά 04-01, η Robo Markets AEL μείωσε -4 σε 18-22, ενώ με φοβερό άγχος (έχασε 21-13 և 24-19) և μια άψογη εμφάνιση τους οδήγησε να κρίνουν τα επιπλέον σημεία. 24-24: Οι υπηρεσίες της Mira Stefanidi / Gryban δυσκολεύτηκαν τους παίκτες στο Apollon Real Estate Gallery. Το “Blue-Yellows” κέρδισε υπέροχα 29-27 στο 34 ‘և παιχνίδι 3. Με σκορ 0.

Robo Markets AEL (Σ. ΜΑΣΙΑΣ). Spyuru, Milka, Pechlivani, Pavlu, Stefanidi / Griban, Stedile – Libero: Kokki. – Αλλαγές. Κατσουνότο.

Γκαλερί Ακινήτων ΑΠΟΛΛΟ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λάμπρου, Βεντούρα, Λαύρουκ, Περέζ, Κωνσταντίνη, Ιορδανός-Λίμπερο: Χριστοφόρου. – Αλλαγές. Lefkiu, Simanovsky, Vaneba.

Περάστηκε από το “KITION”

“KITION”. ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 0-3 (20-25, 11-25, 23-25)

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες της Νάπολης αγωνίστηκαν, αλλά τελικά πέρασαν από τη Λάρνακα και το KITION. Στο πλαίσιο του τελευταίου և 14ου αγώνα της κανονικής σεζόν, η ομάδα της Νάπολης νίκησε την ΑΕΚ 0-3, η οποία παρέμεινε στην 5η θέση με 09 πόντους.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες κέρδισαν, αλλά ήταν δύσκολο στο πρώτο και τρίτο σετ, όταν ο προπονητής Γ. Ο Νίκολας επέλεξε την περιστροφή. Η ομάδα προσφύγων βρίσκεται στην 3η θέση με 26 πόντους.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες, που παίχτηκαν με μερικές αλλαγές, ήταν καλύτεροι στο πρώτο σετ, με προβάδισμα 06-13 և 13-21. Ωστόσο, η ΑΕΚ, η οποία δεν είχε τίποτα να χάσει με πολλές νεαρές γυναίκες, ξεκίνησε να γυρίσει το σετ στα 20-23 για να δώσει στη Νάπολη μια νίκη 20-25 έναντι 22΄.

Στο δεύτερο σετ ο Γ. Συνέχισε. Η περιστροφή του Νικολάκη όταν η ΑΕΚ απειλούσε և ήταν στο -09-10. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες κατάφεραν να βάλουν την ποιότητα στο πάτωμα για να κλειδώσουν την προηγούμενη συλλογή, 09-18. Η ομάδα της Νάπολης ολοκλήρωσε το σετ στο 22, κερδίζοντας 11-25 στο σετ 0-2.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προσπάθησε να φαίνεται απειλητική, με προβάδισμα 05-04. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες, ωστόσο, δεν ήθελαν περιπέτειες, με αποτέλεσμα την 07-09. Το «κίτρινο-πράσινο», ωστόσο, πήρε το προβάδισμα ξανά με σκορ 15-13. Η ομάδα της Λάρνακας διατήρησε μια μικρή διαφορά σκορ 21-18, αλλά η ομάδα της Νάπολης έκανε το σετ 22-23 με σκορ 23-25 ​​στα 29, κερδίζοντας το σετ 0-3.

NPP (SS AGGARIDU / GEORGE). Hajipetru, Ulumberashvili, Stilianu, Charalambous, Larku, Dimitriou – Libero: 1. Μοσφιλιώτη, Λίμπερο 2: Ιακώβοφ – Αλλαγές. Πελεκάνου, Λευκαριτίου, Ιωανκάρου

ΟΛΥΜΠΙΑΔ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Χαραλαμπίδου, Μανιτάρου, Ντοντσούκ, Ιούντιμα, Πέτρου, Μουντρίτσκαγια – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Σιάγια, Ντομπρασινόβιτς, Νικολάου, Χριστοφορίδου.

Κέρδος և νέοι

ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ MAR TS ΑΝΟΡΘΩΣΗ – UCLan Cyprus THOI AVGOROU 3-0 (25-17, 25-12, 25-12)

Η Ανόρθωση τερμάτισε καλύτερα στην κανονική σεζόν του Πρωταθλήματος Γυναικών ΟΠΑΠ Α. Στο πλαίσιο του 14ου αγώνα, η “Μεγάλη Κυρία” νίκησε άνετα την UCLan Cyprus THI Avgorou με 3-0 σετ και πήρε την 4η θέση με 19 πόντους.

Κέρδη ανόρθωσης – συμμετοχή πολλών νέων παικτών με την Έλενα με συμπλέκτη. Το UCLan Cyprus THI Avgorou έπαιξε το παιχνίδι του αλλά τερμάτισε στον γύρο Α με 14 ήττες.

Η Ανόρθωση κέρδισε το πρώτο σετ 25-17 19 19 U εναντίον της UCLan Cyprus THI Avgorou, η οποία ήταν ανταγωνιστική.

Στο δεύτερο σετ, η “Μεγάλη Κυρία” ηγήθηκε 12-04. Η “Ανόρθωση” με τους νέους και ταλαντούχους παίκτες της, που δείχνουν το ταλέντο τους, σχηματίστηκε 22-09 μέχρι τον τελικό 25-12 στις 19 στο σετ 0-2.

Η Ανόρθωση απέφυγε 11-03 στο τρίτο σετ με ταλαντούχους παίκτες στο γήπεδο. Το σετ επαινέθηκε για το γεγονός ότι η Ανόρθωση έκανε 22-10 եց κέρδισε 25-12 το 19 και το ματς – 3-0.

Το ANORTO ΕΙΝΑΙ (AL. BOSKOVIK). Ts Utsuki, Bratunhinna, Riala, emb embilla, Caetano, Charalambus. Libero: David, Libero 2: Αντόνιο. – Αλλαγές. Θεόδοτος, Χριστόδουλος.

Κύπρος UCLan THOI AVGOROU (Δ. ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Λούκα, Υμαράκ, Χρήστου, Φασούλια, Μιχαήλ, Ευστατίου – Λίμπερο, Παπαδοπούλου. – Αλλαγές. Caryu, Αντόνιο.

Στο τέλος του σταδίου Α, η τελική αξιολόγηση ήταν η ακόλουθη.

Robo Markets AEL (12) 11-01 33-06 33:
Γκαλερί Ακινήτων Απόλλωνα (12) 10-02 32-10 30
Ολυμπιάδα Ν. (12) 09-03 29-12 26:
Ανόρθωση (12) 06-06 23-19 19:
ΑΕΚ (12) 03-09 10-28 09:
Λεμεσός Βόλεϊ (12) 03-08 10-27 08
UCLan Κύπρος ΘΟΙ Αυγόρου (12) 00-12, 01-36 00: