Επιστροφή στις νίκες με τον επιθετικό Kvilitaias

Η Ανόρθωση νίκησε τον Αντίκο Άχνα με 1-0 στον Αντόρη Παπαδόπουλο στο 18ο παιχνίδι του πρωταθλήματος. Η Μεγάλη Κυρία σημείωσε 33 πόντους, ενώ η ομάδα της Άκνα παρέμεινε στους 12 πόντους

Στο 18ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η Ανόρθωση πήρε το προβάδισμα. Ο Kvilitaya, επιμένοντας με τον Κυπριανού μέσα στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής έδωσε ένα πέναλτι. Η εκτέλεση έγινε από τον Γεώργιο, ήταν ακριβής, κάνοντας το σκορ 1-0 για την ομάδα του.

Ο Kvilita είχε μεγάλες πιθανότητες να σκοράρει άλλο γκολ, αλλά δεν ήταν ακριβής.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Άχνας είχε τις καλές στιγμές της για να τελειώσει το παιχνίδι, το αποκορύφωμα του οποίου ήταν το πέναλτι που έχασε ο Κόν. Στο 34ο λεπτό, ο φιλοξενούμενος παίκτης δεν μπόρεσε να σκοράρει 1. 1, όταν η μπάλα αποστέλλεται στον τερματοφύλακα της Λόρια.

Στον αγώνα επιστροφής, το σκορ δεν άλλαξε, և Η “Ανόρθωση” γιόρτασε τη νίκη, η οποία την έφερε σε 33 πόντους και ο “Εθνικός” με 12 πόντους παραμένει χαμηλός