Ζουν το όνειρό τους στο Κιλ. Για πρώτη φορά … |: Δημοσιογράφος Κύπρος

Ένας ιστορικός προκριματικός για το Holstein Kiel από τον Ιωάννη Γέλιος, ο οποίος ξεπέρασε τον Roth Weiss Essen (0-3) για να φτάσει στον ημιτελικό του Γερμανικού Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Η ιστορία αυτής της σεζόν στο γερμανικό ποδόσφαιρο παίζεται από τον Holstein Kiel և συνεχίζεται. Η ομάδα του Ιωάννη Γέλιου ετοίμασε ένα χάπι για τον Rot-Weiss Έσσεν 4ου βαθμού (0-3) αφού νίκησε την Μπάγερν Μονάχου στο 32ο λεπτό και ξεπερνώντας τον Ντάρμσταντ στο 16ο λεπτό. Θα είναι ισοπαλία στις 7 Μαρτίου καθώς για πρώτη φορά την ιστορία του, έναν από τους τέσσερις φιναλίστ του Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Kili ξεκίνησε την πρόκριση με δύο γκολ (26 ‘Mulling, pen, Serra 28’), ο Έλληνας τερματοφύλακας και πάλι σε μια καταπληκτική βραδιά (έξι σώσεις) և 90 ‘, σφράγισε τη νίκη ticket το εισιτήριό του, χάρη στο Εγώ.

Έτσι, για πρώτη φορά από την εποχή της αναδιοργάνωσης το 1953, προκρίθηκε στους ημιτελικούς του DFB Pokal, έχοντας προηγουμένως μετρήσει την παρουσία του στο λεγόμενο “4”. Tschammer-Pokal: Το 1941, όταν ο Σάλκε σταμάτησε (6-0).

Πηγή: gazzetta.gr