Η Άρσεναλ αναμένεται να κάνει έφεση εναντίον της κόκκινης κάρτας του David Luiz

Η Άρσεναλ σκοπεύει να ασκήσει έφεση εναντίον της κόκκινης κάρτας που έδειξε στον Ντέιβιντ Λούιζς την ήττα της Τρίτης 2-1 στην Πρέμιερ Λιγκ από τους Γούλβς, το πρακτορείο ειδήσεων της PA κατανοεί.

Οι Gunners είχαν προβάδισμα 1-0 στο Molineux όταν ο αμυντικός Luiz απολύθηκε στο πρώτο ημίχρονο μετά την παραχώρηση μιας ποινής που κρίθηκε ότι είχε ρίξει τον Willian Jose ενώ δεν έκανε καμία προσπάθεια να παίξει την μπάλα.

Ο Ρούμπεν Νέβς σημείωσε το σποτ που προέκυψε, προτού ο Τζόαο Μουτίνιο ολοκλήρωσε την επιστροφή των οικοδεσποτών, διεκδικώντας νικητή στο δεύτερο ημίχρονο.

Είναι κατανοητό ότι η Άρσεναλ δεν πιστεύει ότι διαπράχθηκε φάουλ, ότι οποιαδήποτε επαφή έγινε ελάχιστη και ότι ο Λουίζ έκανε μια σαφή προσπάθεια να αποφύγει να αγγίξει τον αντίπαλό του.

Ο 33χρονος Βραζιλιάνος αντιμετωπίζει επί του παρόντος αναστολή ενός αγώνα, κάτι που θα τον έκανε να χάσει το ταξίδι του Σαββάτου στην Aston Villa.

Ο διευθυντής της Άρσεναλ Mikel Arteta επέκρινε την απόφαση του διαιτητή Craig Pawson μετά το παιχνίδι.

«Το έχω δει 10 φορές σε διαφορετικές οπτικές γωνίες και δεν μπορώ να σας πω πού βρίσκεται η επαφή», είπε ο Ισπανός.

Το αφεντικό των λύκων Nuno Espirito Santo είχε διαφορετική άποψη από την Arteta.

«Νομίζω ότι ο διαιτητής δεν έχει άλλη επιλογή και στις δύο καταστάσεις», είπε.

Ένα άθλιο βράδυ για τους Gunners επιδεινώθηκε από τον τερματοφύλακα Bernd Leno που απολύθηκε επειδή σκόπιμα χειρίστηκε την μπάλα έξω από το κουτί του στο 72ο λεπτό.