Η Άρσεναλ κέρδισε τη Σλάβια Πράγα για να φτάσει στο ημιτελικό Europa League

Η Άρσεναλ πέρασε από τη Σλάβια Πράγα 4-0 για να κάνει κράτηση α Ευρώπη Σύνδεσμος ημιτελικός σημείο την Πέμπτη με τρία γκολ γρήγορης επίθεσης σε επτά πρώτο ημίχρονο για να προχωρήσει συνολικά 5-1.

Ο Alexandre Lacazette χτύπησε δύο φορές, συμπεριλαμβανομένης μιας ποινής, ενώ ο Nicolas Pepe και ο Bukayo Saka βρήκαν επίσης το δίχτυ στο δεύτερο σκέλος του προημιτελικού για να δημιουργήσουν μια τελευταία τετράδα με τη Villarreal.

Η Άρσεναλ, που έμεινε έκπληξη με ισοπαλία 1-1 από τους Τσέχους πρωταθλητές, σηματοδότησε την πρόθεσή τους από την αρχή καθώς πιέστηκαν προς τα εμπρός για να δημιουργήσουν πιθανότητες, ενώ η Σλαβία αγωνίστηκε να μετακινήσει την μπάλα από το δικό της μισό.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό όταν ο Pepe έκανε ένα σουτ μετά από ένα πέρασμα από τον Emile Smith-Rowe, ο οποίος είχε ένα γκολ απαγορευμένο για offside λεπτά νωρίτερα μετά από μια κριτική VAR.

Στη συνέχεια, η Lacazette έφτασε στο σπίτι με ένα κλωτσιά στο 21ο λεπτό, ο Τσέχος μέσος είχε συγκρούσει τον Saka. Η Άρσεναλ χτύπησε ξανά τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Σάκα έκοψε τον αμυντικό του και έριξε ένα χαμηλό σουτ μετά τον τερματοφύλακα Οντρέι Κολάρ.

Ο Λακαζέτ έφτασε στο δεύτερο του το βράδυ στο 77ο λεπτό όταν έφτασε στο σταυρό του Πέπε πριν απομακρυνθεί από δύο αμυντικούς για να δημιουργήσει λίγο χώρο για να νικήσει τον Τσέχο τερματοφύλακα.

Η Άρσεναλ, που τερμάτισε το αήττητο σερί των 21 αγώνων της Σλαβίας εντός έδρας σε όλους τους αγώνες αυτή τη σεζόν, θα αντιμετωπίσει τον πρώην προπονητή του, τον Βιγιαρεάλ του Unai Emery στον ημιτελικό.

Εν τω μεταξύ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε στο Ευρώπη Σύνδεσμος ημιτελικοί μετά την πρώιμη απεργία του Edinson Cavani και το δικό του γκολ του Jesus Vallejo εξασφάλισε νίκη εντός έδρας 2-0 επί της Γρανάδας την Πέμπτη και ολοκλήρωσε το 4-0 της ισπανικής ομάδας.

Η Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει την AS Roma για μια θέση στον τελικό της 26ης Μαΐου στο Γκντανσκ, αφού η ιταλική ομάδα κέρδισε 3-2 στο Ajax Amsterdam με ισοπαλία 1-1 στο δεύτερο σκέλος του προημιτελικού τους.

Ο Cavani πέτυχε το 50ο γκολ του στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό με κλινικό έκτο λεπτό, καθώς η United έκανε ένα λαμπρό ξεκίνημα.

Η Γρανάδα ζωντανεύει αφού έπεσε πίσω και ο εμπρός τους Yangel Herrera έφτασε δύο φορές ίντσες πλάτος καθώς η γηπεδούχος φαινόταν ικανοποιημένη για να καθίσει πίσω.

Ο Μπρούνο Φερνάντες πυροβόλησε στενά πάνω από το μπαρ για την Γιουνάιτεντ με ένα βόλεϊ για πρώτη φορά στο 34ο λεπτό και ο Καβάνι κατευθύνθηκε ευρέως από τη μακρινή θέση πριν ο Βαγιέχο σκόραρε στο λάθος άκρο του γηπέδου στο 90ο λεπτό.

Ο Alex Telles στράφηκε σε ένα σταυρό από τα αριστερά και ο Vallejo δεν έδωσε καμία ευκαιρία στον δικό του τερματοφύλακα Rui Silva με μια εσφαλμένη κατεύθυνση που έληξε στην κάτω γωνία.