Η ΑΕΚΑΡΑ είναι ο πρωταθλητής στο Στρόβολο με ένα διάλειμμα (φωτογραφίες)

Η Πετρολίνα ΑΕΚ κέρδισε τον Κεράβνο 72-65 και κέρδισε το μαγικό πρωτάθλημα στο Στρόβολο.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ, με τον Ρομπέρτο ​​Μαντοβάνι և Σωτήρη Μανωλόπουλο στις τάξεις της, μπήκε δυναμικά στο πάτωμα και προσπάθησε να αναγκάσει τον ρυθμό της. Αυτό είναι το αποτέλεσμα των πρώτων πέντε λεπτών του αγώνα για να δώσει στον Sneijder ένα προβάδισμα 15-12. Ο Κεράβνος απάντησε, եց Ο Μάικλ σημείωσε 7 προσωπικούς πόντους, κατάφερε να οδηγήσει 18-17 σε 8 ίντσες. Εκείνη τη στιγμή, ο Σιζόπουλος απάντησε με τρεις πόντους, 20-18, 20-20 πριν από τους προημιτελικούς.

Στις 23 από τις 11 από τις 11 υπέρ της ΑΕΚ, το επόμενο λεπτό έγινε 24-23 υπέρ του Κεράβνου. Παρ ‘όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με μια σειρά 4-0 από τους οικοδεσπότες և στο 13ο λεπτό που κατάφεραν να παρακάμψουν 30-26 με τρεις πόντους από τον Παντελή, με ένα εξαιρετικό καλάθι Σνίντερ. Ο κεραυνός ήταν άμεσος καθώς βελτίωσε την άμυνα του και με τον Ουίλιαμσον μπροστά, ήταν σε θέση να γυρίσει την παλίρροια, οδηγώντας 38-34 σε 18 λεπτά. Το ημίχρονο έληξε 38-37 χάρη στον επαίσχυντο γκολ του Σνέιτζερ, ποιος άλλος – κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους;

Ο Rosell և Williamson δέχτηκε αστραπή με διπλό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα οι οικοδεσπότες να σώζονται 45-3923. Η ΑΕΚ μειώθηκε σε 45-44, αλλά ο Ρόρι έκανε 48-45 με τρεις πόντους υπέρ των οικοδεσποτών 48-44.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου τριμήνου, ο Κέρβνος κέρδισε 8 πόντους έναντι του Στυλιανού (55-47), αλλά η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν ήταν έτοιμη να παραιτηθεί. Στο τέλος του τρίτου τριμήνου, ο ian Janaras κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 55-54 με τρεις πόντους, διατηρώντας τον χαρακτήρα του ντέρμπι στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ ισοστάλησε 55-55 στο 31ο λεπτό, αλλά στο επόμενο λεπτό η Ρόσελ έφτασε 58-55 με τρεις πόντους. Η ΑΕΚ, ωστόσο, δεν ήταν έτοιμη να παραιτηθεί, με 60-58 το επόμενο λεπτό. Έχοντας έξι λεπτά στο τέλος, ο Παντελής έφτασε στο 63-58 με τρεις πόντους. Ο ίδιος παίκτης επιβλήθηκε με τεχνικό φάουλ, το οποίο μείωσε τη Rosell σε 63-61 με τρεις βολές σε 35 μέτρα. Και οι δύο ομάδες παρέμειναν ανακριβείς · το ίδιο σκορ διατηρήθηκε μέχρι և 38 ′, έως ότου ο Snyder σημείωσε 65-61.

Με λάθος γκολ, ο Ogbeyde έφτασε στο 68-63 και ξεπέρασε την υπόθεση για τη νίκη. Με ένα σουτ 2/2, ο Σνντέρ έφτασε στα 70-65 σε 10 λεπτά και ο Παντελής έφτασε στον τελικό 72-65, δίνοντας τον τίτλο της ΑΕΚ.

Τέταρτα: 20-20, 38-37, 55-54, 65-72