Η ΑΕΚ έγινε σοβαρή και διέφυγε από το χειρότερο

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλωνας «φοβήθηκε» από την ΑΕΚ, κερδίζοντας ένα πλεονέκτημα 2-1 (16 ′ Dauda, ​​27 ′ Lagos – 20 ′ Oliveira), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση έχασε τις ευκαιρίες της και το βρήκε δύσκολο να προκριθεί λόγω της νίκης του 2-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ έχασε 2-1 από τη Ριζούπολη, ωστόσο, στο πρώτο σκέλος 2-0, προκρίθηκε στον προημιτελικό του Κυπέλλου. Οι Κίτρινοι πλήρωσαν για την κακή λειτουργία κλειδώματος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Daudas և Lagos διπλασίασε το προβάδισμα έναντι του soulmate Apollo και η Oliveira ισοφάρισε για την Ένωση. Ο Danchenko γιόρτασε το ντεμπούτο του στην Ένωση παίζοντας μισό. Ο Σάχοφ και ο Γαλανόπουλος τραυματίστηκαν.

Έτσι ξεκίνησε ο Parashos և Hymenet
Ο Manolo Jimenez έδωσε το κύριο πουκάμισο στη νέα εξαγορά της AEK, Oleg Danchenko, αλλά τον ξεκίνησε στη δεξιά θέση. Ο Αθανασιάδης κρατήθηκε υπό έλεγχο, ο Χνιντ επέστρεψε στο κέντρο άμυνας μαζί με τον Τσιγκρίνσκι, και ο Λόπεζ και η Ραδονία ολοκλήρωσαν τους τέσσερις πρώτους της αμυντικής γραμμής. Οι Sakhof και Simoes ήταν στο προβάδισμα, ενώ ο Tankovic ήταν στους πρώτους δέκα, ο Albani και ο Danchenko στις τρεις πρώτες, και η Oliveira στο προβάδισμα. Ο Γιώργος Παράσχος για τον Απόλλωνα Σμύρνη ξεκίνησε τον ian annakopoulos στο τέλος, στην άμυνα: Vitli, Lisgara, Kalisir և Tsamburi, στο κέντρο Kitoko և Lagos, μπροστά τους և Bedinelli, στα άκρα τους Huhoumi և Mounie և Daoudas

Ο Απόλλων είναι δυνατός, άμυνας – ΑΕΚ… Carrera և 2-1.
Στο πρώτο μέρος, η άμυνα της ΑΕΚ με τη μορφή συγκέντρωσης θυμίζει τις ημέρες της Carrera, στο παιχνίδι εναντίον του Apollon, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι με πάθος και ενέργεια. Μόνο στο 7ο λεπτό, ο Λόπεζ έχασε το γκολ του Μόνι στη δεύτερη θέση, ο τελευταίος σκόραρε με το κεφάλι του, αλλά ο Αθανασιάδης ήταν έτοιμος να μπλοκάρει. Η ένωση προσπαθούσε να αναπτυχθεί κυρίως από τα άκρα, έχοντας δύο καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ σε 10 և 14 ′ λεπτά. Αρχικά, η Oliveira απέτυχε να νικήσει τον Jan Annakopoulos μετά τη σειρά του Albanis, έως ότου ο πυροβολισμός του Albanis πέρασε από τη θέση στον επόμενο γύρο.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 16ο λεπτό, το «εγκληματικό» λάθος του Χνιντ έδωσε στον Απόλλωνα την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Ο Τυνησιακός έχασε την μπάλα από τον Ντάντα με απρόσεκτη ενέργεια, τροφοδότησε τον Μπεντινέλι που μπήκε στην περιοχή, ακολουθώντας τα βήματα του Ραδονιά. Η μπάλα κατέληξε στον Daudas, ο οποίος νίκησε τον Athanasiadis 1-0 με διπλή προσπάθεια.

Η απάντηση του NPP, ωστόσο, ήταν άμεση. Στο 20ο λεπτό, ο Λόπεζ γέμισε το χώρο των γηπεδούχων, με την προσπάθειά του να μπλοκάρει τον Άννακοπουλο, είδε ότι η μπάλα γλίστρησε στα χέρια του και η Oliveira δεν άφησε το λάθος ατιμώρητο, εξισώνοντάς το με ένα δυνατό σουτ, ηρεμώντας 1-1. χρύση των ζώων

Ωστόσο, η ελαφριά ταξιαρχία δεν τολμούσε επίμονα να προχωρήσει. Άλλωστε, δεν είχε τίποτα να χάσει. Και στο 27ο λεπτό, μετά από μια άλλη κακή αμυντική αντίδραση της ΑΕΚ, ήρθε με 2-1. Ο Χνιντ βγήκε για να κόψει τον Χούμμις, δεν πέτυχε. Η μπάλα προσγειώθηκε στο Ντάουντα, η οποία έσπρωξε την περιοχή στον άξονα του Λάγος και ο τελευταίος κούνησε τα δίχτυα του Ατανασιάδη με «βόμβες», οδηγώντας ξανά την ομάδα του.

Ο Danchenko φάνηκε να «ήθελε» στο ντεμπούτο του. Από την άλλη πλευρά, είχε καλές επιδόσεις σε στατικές μπάλες. Ταυτόχρονα, η Ένωση δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες λόγω της έλλειψης σαφήνειας στις πρόσφατες δράσεις. Ωστόσο, στο 37ο λεπτό, ο Τάνκοβιτς κατέβηκε τέλεια από την εξαιρετικά βαθιά μπάλα της Ραδονίας και κατέλαβε το σουτ, το οποίο πήγε στην κάθετη πλευρά.

Η ΑΕΚ έφυγε νικημένη, αλλά με το εκλογικό εισιτήριο της Ριζούπολης
Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Τζενέζεν έκανε δύο αλλαγές όταν ο Σινάνσκι αντικατέστησε τον Τάνκοβιτς για να ενισχύσει το κέντρο (4-3-3) και ο Γκαρσία αντικατέστησε τον Ντάτσενκο. Από την άλλη πλευρά, ο Parashos τον αντικατέστησε με τον Kalisiri και τον Dauda, ​​και οι Brusic και Ioannis έκαναν ένα πέρασμα στο παιχνίδι. Ο Simansky έσπρωξε την άμυνα της Tate Brigade ψηλά, ενώ ο Garcia έσπρωξε την αναπνοή στα δεξιά. Στην πραγματικότητα, στο 53ο λεπτό, η Ένωση είχε μια καλή στιγμή να ισοσταθμίσει, όταν ο Πολωνός μέσος ολοκλήρωσε το γκολ για τον Sakhof, αλλά η μπάλα κατέληξε στο τερματικό.

Η υπεράσπιση του NPP, ωστόσο, ήταν εντελώς απρόσεκτη. Μετά από ένα κόρνερ στο 58ο λεπτό, ο Μπρούσιτς μπήκε στο δίχτυ με τη μπάλα στη δεύτερη θέση του τέρματος, αλλά δεν βρήκε ούτε στιγμή. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σάχοφ δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού, με αποτέλεσμα ο Γαλανόπουλος να τον αντικαταστήσει.

Εκτός από το τέλος των δύο βολών της Oliveira և Simansky (το πρώτο εναντίον του Amburis και το δεύτερο ian Annakopoulos) δεν υπήρχε καλή στιγμή την τελευταία μισή ώρα. Οι κίτρινοι-μαύροι περιόρισαν τουλάχιστον τις κακές αντιδράσεις της άμυνας κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου. Ο Απόλλωνας γιόρτασε τη νίκη με 2-1, ενώ η ΑΕΚ συνέχισε τους προημιτελικούς του Κυπέλλου. Στα τελευταία λεπτά της καθυστέρησης, ο Γαλανόπουλος έπεσε αδέξια στο έδαφος και βγήκε.