Η ΑΕΚ κέρδισε και “χάραξε” τον τίτλο

Η Πετρολίνα ΑΕΚ κέρδισε το δεύτερο τελικό του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ, νικώντας τον Κεράβνο, αυτή τη φορά 67-53 στο Kision.

Έτσι, η Λάρνακα έκανε το σκορ 2-0 στην τελική σειρά. Η επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων είναι την επόμενη Τετάρτη (14/04, 19:00) στο στάδιο “Κώστας Παπαηλινάς”.

Ο Ανδρέας Σιζόπουλος βγήκε από το MVP με 17 πόντους (5 τρεις πόντους, 4 ριμπάουντ).

Ο Κεράβνος σημείωσε το πρώτο σημείο του αγώνα με ένα χτύπημα από τον Στυλιανό. Παρόλα αυτά, ακολούθησε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία στο 6ο λεπτό έδωσε στον Σιζόπουλο τρεις βαθμούς με διψήφιο αριθμό (13-2), όπως συνέβη στο τέλος των πρώτων δέκα λεπτών (19-9).

Στο 15ο λεπτό, οι τρεις πόντοι του Μανωλόπουλου άνοιξαν ξανά το χάσμα (30-13), το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τα καλάθια του Ουίλιαμσον ոս Ρόσελ για τον Κέρανο την τελευταία στιγμή (37-66)

Στην τρίτη δεκαετία, η διαφορά κυμάνθηκε. Η ομάδα του Στρόβολου σημείωσε έναν βαθμό περισσότερο (17 έναντι 16), և η περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται δέκα πόντους (52-42).

Στο 31ο λεπτό, ο Κινγκ μείωσε τη διαφορά σε δύο πόντους (52-44) με δύο βολές και ο Σιζόπουλος το διπλασίασε με ένα τρίγωνο ένα λεπτό αργότερα (55-44). Οι «κίτρινοι-πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, λαμβάνοντας μια ροζ κάρτα με το τελικό σκορ 67-53.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 19-9, 37-66, 52-42, 67-53