Η ΑΕΚ κέρδισε το ντέρμπι

Η Petrolina ΑΕΚ νίκησε τον Apollon Century 21 στο κορυφαίο ντέρμπι 88-62 στο 16ο παιχνίδι του OPAP Cart League. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Λάρνακας παρέμεινε στην κορυφή του τραπεζιού του τουρνουά, φτάνοντας 27 πόντους, αυξάνοντας τη διαφορά των Blues σε 24, αλλά έχοντας λιγότερο ανταγωνισμό.

Ο Quentin Snyder έγινε ο MVP του αγώνα με 22 πόντους (1 τρεις πόντοι, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Ο Apollo ξεκίνησε τον αγώνα με μια σειρά έξι πόντων μετά από δύο σουτ των Evzonas, Gordon και Tiga (0-6). Η ΑΕΚ ισοφάρισε 10-10 με δύο πόντους από τον Ogbayde μέχρι το 6ο λεπτό και πήρε το προβάδισμα με το καλάθι του Ντέιβις. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος των πρώτων δέκα λεπτών, οι «Κίτρινοι-Πράσινοι» ήταν μπροστά με τα σουτ του Σνίντερ (16-14), και στο τέλος, τη στιγμή που ο Απόλλωνας οδηγούσε μετά τον τερματισμό του Ευζωνά-Γκόρντον. ,

Ο Απόλλων Γεωργίου μείωσε το προβάδισμα στο 23-21 στο 12ο λεπτό, ενώ οι οικοδεσπότες άνοιξαν το σκορ με τρεις πόντους στο 13ο λεπτό από τον Παντελή με επτά πόντους (28-21). Η διαφορά στην κατάταξη του Dice έφτασε σε 17 διαφορά σε οκτώ (36-28) και οι φιλοξενούμενοι, με το καλάθι του Allen արկ Marcos με τρεις πόντους, το μείωσαν σε τρία (36-33) δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του δεύτερου τριμήνου. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με δύο σουτ από τον Dice και δύο πόντους από τον Sizopoulos, που έφερε την ΑΕΚ 40-33.

Στο 26ο λεπτό, ο Ogbeide έσπρωξε τους οικοδεσπότες μπροστά με διψήφιο αριθμό (60-50), στο τέλος του τρίτου τριμήνου η διαφορά μειώθηκε κατά ένα βαθμό (65-56). Στο τέταρτο τρίμηνο, η ΑΕΚ επικράτησε, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο την απόσταση, καθώς έφτασε στον Απόλλωνα με 17 πόντους (23 έναντι 6) και πήρε τη ροζ κάρτα με σκορ 88-62.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 16-17, 40-33, 65-56, 88-62