Η ΑΕΚ κλείνει τη 2η θέση με τον σούπερ Ντέιβις-Ογκμπάιντοφ – πολεμά την Ομόνοια

Η Πετρολίνα ΑΕΚ επέστρεψε με τρόπους νίκης, νικώντας την EAS Omonia 83-68 στον 21ο αγώνα του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ. Η ομάδα από τη Λάρνακα έφτασε τους 33 πόντους, βρίσκεται στη δεύτερη θέση στο τραπέζι τουρνουά και η ομάδα από τη Λευκωσία βρίσκεται στην έκτη θέση με 27 πόντους.

Ο Derek Ogbeyde εμφανίστηκε στον 19ο γύρο του αγώνα με 19 πόντους (15 σουτ, 2 ασίστ).

Ο «Κίτρινος-Πράσινος» πήρε το προβάδισμα στα πρώτα δέκα λεπτά με διψήφιο σκορ (26-12), οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν στα δεύτερα δέκα λεπτά, και στο 15ο λεπτό προχώρησε μπροστά από το σκορ με το καλάθι του Τσάφι (29-31). Ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ogbeyde έκανε 39-38 για τους γηπεδούχους.

Στο τρίτο τρίμηνο, η ΑΕΚ μπήκε με μια σειρά από οκτώ πόντους և Στο 21ο λεπτό, οι τρεις πόντοι του Σιζόπουλου έγιναν 47-38, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά ήταν τέσσερις πόντοι.

Στο τέταρτο τέταρτο, οι οικοδεσπότες άνοιξαν το σκορ με 11 πόντους περισσότερους (26 έναντι 15) και πήραν μια ροζ κάρτα με το τελικό σκορ 83-68.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ TASS MIN. 26-12, 39-38, 57-53, 83-68: