Η ΑΕΛ έφυγε από το “Δασάκι” με ένα διπλό

Η ΑΕΛ κέρδισε 1-2 πλεονέκτημα έναντι του Εθνικού Άκνα στο 26ο παιχνίδι του πρωταθλήματος. Η ομάδα από τη Λεμεσό έφτασε τους 55 πόντους, ακόμα στη δεύτερη θέση, και η ομάδα της Άκνα παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 22 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο, η AEL ήταν καλύτερη από τον Εθνικό, έκανε γύρους και κατάφερε να σκοράρει. Στο 20ο λεπτό του αγώνα, ο Torres έκανε ένα κόρνερ και ο Bunoza έστειλε την μπάλα στο γκολ του Στρατιλάτη με κεφαλιά, που ήταν το αποτέλεσμα του μισού.

Στον αγώνα επιστροφής, η AEL κατάφερε να σκοράρει το δεύτερο γκολ, ιδιαίτερα στο 61ο λεπτό. Ο Μάιος μπήκε στην περιοχή του αντιπάλου μετά από μια όμορφη ατομική ενέργεια, έκανε μια παράλληλη στροφή και ο Andamovich σκόραρε από το κοντινό 0-2.

Η απάντηση των οικοδεσποτών ήρθε αμέσως. Στο 61ο λεπτό, ο Μάριος Ηλίας κέρδισε ένα πέναλτι μετά το ραντεβού της Μπουνόζα. Η εκτέλεση πραγματοποιήθηκε από τον Hudombiak, ο οποίος έχασε από τον τερματοφύλακα της AEL, αλλά με έναν πυροβολισμό απόκρισης, ο Dolezal έστειλε τη μπάλα στο δίχτυ 1-2, που θα έπρεπε να ήταν το τελικό αποτέλεσμα.