Η ΑΕΛ κάνει μεγάλο βήμα προς το ημιτελικό του Κυπέλλου Κύπρου

Η ΑΕΛ νίκησε τη Σαλαμίνα με 2-0 στη Λεμεσό το απόγευμα της Τετάρτης στο πρώτο σκέλος του προημιτελικού του Κυπέλλου Κύπρου για να πάρει ένα τεράστιο πλεονέκτημα στην ισοπαλία.

Το πρώτο ημίχρονο κατέληξε χωρίς γκολ, αν και δεν είχε ευκαιρίες, ειδικά από την εκτός έδρας ομάδα. Τα πρώτα 35 λεπτά ήταν όλη η Σαλαμίνα, με το κλαμπ της Αμμοχώστου να χτυπά το σταυρό δύο φορές.

Το πρώτο περιστατικό είδε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Σαλαμίνα να ανοίξει το σκορ όταν ο αξιωματούχος του αγώνα Νικόλαος Νεοκλέους έδωσε στους επισκέπτες ποινή για φάουλ στον Danilo Oliveira στο 27ο λεπτό. Η ποινή επανεξετάστηκε επίσης από τον VAR, ο οποίος συμβούλεψε τον Neocleous να το επιβεβαιώσει μέσω της οθόνης του. Ο Danilo πήρε ο ίδιος το πέναλτι αλλά χτύπησε το δοκάρι.

Η δεύτερη ευκαιρία ήρθε λίγο περισσότερο από πέντε λεπτά αργότερα, με τη συμμετοχή του Danilo. Ο μπροστινός σαλαμίνας κυκλοφόρησε στο εσωτερικό αριστερό κανάλι, ωθώντας τον τερματοφύλακα της AEL Josimar Vozinha να βγει. Ο Danilo κέρδισε τη μπάλα πάνω από την έξοδο του Vozinha αλλά η μπάλα κατέληξε στον τερματοφύλακα της αντίπαλης ομάδας AEL Christophe Psyché.

Στη συνέχεια, η ΑΕΛ σημείωσε το 43ο λεπτό, αλλά το γκολ ήταν οφσάιντ από τον τερματοφύλακα, αν και ο στόχος αναθεωρήθηκε επίσης από τη VAR, η οποία επιβεβαίωσε ότι η απόφαση του αρχιτέκτονα ήταν η σωστή.

Η Σαλαμίνα είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 59ο λεπτό όταν ο Ντυλάν Ντουβέντου έφτασε σε ψηλά μπαράκια πάνω από τον Στραχίντζα ​​Κέρκεζ, αλλά το φινίρισμα του ήταν αδύναμο και επέτρεψε στον Κέρκεζ να διώξει την μπάλα ίντσες μακριά από το γκολλ.

Στη συνέχεια, η AEL είχε τη δική της ευκαιρία στο 63ο λεπτό, όταν μια μπάλα που έπεσε έφτασε στο μονοπάτι του Sito Riera. Πέρασε την μπάλα προς τα έξω, αλλά ο τερματοφύλακας της Σαλαμίνας Robert Veselovsky απέκλεισε για να δώσει στην γηπεδούχος γωνία.

Η γωνία που προέκυψε ήταν σύντομη και είχε ως αποτέλεσμα ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΛ, Strahinja Kerkez, να συναντήσει ένα σταυρό από τη Riera, αλλά η μπάλα έπεσε στο δοκάρι για να αρνηθεί στην AEL ένα γκολ.

Η AEL κατάφερε τελικά να σπάσει το αδιέξοδο στο 73ο λεπτό μέσω του υποκατάστατου Ryan Mmaee που είχε εισαχθεί λίγες στιγμές νωρίτερα. Ένας σταυρός από το βάθος βρήκε τον Mmaee μέσα στην περιοχή πέναλτι της Σαλαμίνας, με τον ΑΕΛ προς τα εμπρός να κατευθύνεται τη μπάλα προς την κοντά στροφή του Βέσελοβσκι.

Ο Mmaee σημείωσε το δεύτερο στο 81ο για να το κάνει 2-0 για την AEL και να δώσει στη λέσχη της Λεμεσού ένα σημαντικό πλεονέκτημα στην ισοπαλία. Ο Mmaee δέχτηκε τη μπάλα από τον Danilo στον ώμο της αμυντικής γραμμής της Salamina, απέφυγε τον επιθετικό Veselovsky και τερμάτισε από κοντά σε ένα κενό δίχτυ.

Ένα δεύτερο πρώτο προημιτελικό ξεκίνησε αργότερα την Τετάρτη, με τον Εθνικό και τον Ολυμπιακό να παίζουν ισοπαλία 1-1.