Η ΑΕΛ στέλνει μήνυμα στους αντιπάλους του τίτλου αφού χτύπησε την ΑΕΚ στη Λεμεσό

Η AEL ξεκίνησε τη φάση πλέι-οφ της Πρώτης Διεύθυνσης Κύπρου την Παρασκευή με μια έντονη νίκη και ένα μήνυμα που στάλθηκε στους διεκδικητές τίτλου Omonia και Apollon ότι δεν είναι τυχαία στην κορυφή του πίνακα.

Η ομάδα της Λεμεσού έριξε τους επισκέπτες της ΑΕΚ Λάρνακας 3-0 στην κορυφή της κατάταξης με δύο βαθμούς, προτού η Ομόνοια έχει την ευκαιρία να ανακτήσει την πρώτη θέση εναντίον του Ολυμπιακού την Κυριακή.

Τα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού υποσχέθηκαν μια πολύ πιο ισορροπημένη υπόθεση αφού η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που βρήκε την πρώτη αξιοπρεπή ευκαιρία του παιχνιδιού.

Στο έκτο λεπτό, ο Ανδρέας Μακρύς απελευθερώθηκε κάτω από την αριστερή πτέρυγα προτού περάσει μέσα και βρήκε τον Ακόραν Μπαράρα που έβαλε τον Ιβάν Τριτσκόφσκι για ένα σουτ στη δεξιά πλευρά της περιοχής του πέναλτι της ΑΕΛ, αλλά η χαμηλή κίνηση του τελευταίου βγήκε ευρεία.

Το παιχνίδι έκανε μια δραματική αλλαγή στο 19ο λεπτό όταν ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΚ Joan Truyols έλαβε κόκκινη κάρτα σε ένα περιστατικό που αφορούσε τον Minas Antoniou. Ο Truyols αρχικά έλαβε ένα κίτρινο για μια σκληρή αντιμετώπιση στον Antoniou, αλλά στη συνέχεια έλαβε μια ευθεία κόκκινη κάρτα για πιθανώς φτύσιμο στο έδαφος αλλά προς την κατεύθυνση ενός παίκτη AEL. Το περιστατικό ελέγχθηκε από το VAR, αλλά το υλικό που εξετάστηκε δεν κοινοποιήθηκε στο κοινό που παρακολουθούσε, παρόλο που εμφανίστηκε μια επανάληψη.

Η ισορροπία του παιχνιδιού μετατοπίστηκε πολύ στα λίγα λεπτά μετά την κόκκινη κάρτα με την AEL να έχει πλέον το πάνω χέρι.

Η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα στο 29ο λεπτό, όταν ο Μπρούνο Σάντος έφτασε τη μπάλα στο δίχτυ, αφού ο ανυψωμένος σταυρός του Andre Teixeira βρήκε τον Βραζιλιάνο μέσα στο πέναλτι.

Η AEL έβαλε ουσιαστικά το παιχνίδι στο κρεβάτι στο 45ο λεπτό όταν ο Ryan Mmaee μετέτρεψε με επιτυχία ένα πέναλτι που κέρδισε ο Manuel Torres δύο λεπτά νωρίτερα, αφού ο Ισπανός αποσύρθηκε από τον συμπατριώτη του Abraham González.

Η AEL κέρδισε ένα δεύτερο πέναλτι στο 49ο λεπτό όταν ο Lafrance έκοψε τον Mmaee κάτω από την περιοχή του πέναλτι.

Η ποινή του Ryan Mmaee σώθηκε αρχικά από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Joël Mall, αλλά ο Mmaee κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δίχτυ κατά την ανάκαμψη.

Η ΑΕΛ είχε άλλη μια καλή ευκαιρία να σκοράρει στο 72ο λεπτό, όταν ο Ντονίς Αβντίιτζ απελευθερώθηκε στο διάστημα στην αριστερή πλευρά της περιοχής πέναλτι της ΑΕΚ, αλλά ο πυροβολισμός του με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού του ήταν αρκετά ήσυχος για να μπορεί εύκολα να σωθεί από τον Mall.