Η Γουέστ Χαμ ήρεσε τους Γούλβς για να επιστρέψει στην πρώτη τετράδα

Η Γουέστ Χαμ ανέβασε τις ελπίδες της να τερματίσει στην πρώτη τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ και να κερδίσει ένα αγκυροβόλιο στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο που τους βοήθησε να κερδίσουν 3-2 στο Wolverhampton Wanderers τη Δευτέρα.

Η Γουέστ Χαμ πήρε τρεις θέσεις στην τέταρτη θέση με 52 πόντους από 30 παιχνίδια, μία περισσότερο από την πέμπτη θέση της Τσέλσι και τρεις μπροστά από την έκτη θέση Τότεναμ Χότσμπουρ και τη Λίβερπουλ στην έβδομη θέση. Ο Γούλβς έμεινε 14ος με 35 πόντους.

Ο Jesse Lingard, ο Pablo Fornals και ο αναπληρωτής Jarrod Bowen, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματισμένο Michail Antonio, έριξαν τους Hammers σε προβάδισμα 3-0 προτού ο Leander Dendoncker τράβηξε ένα πίσω για την γηπεδούχο στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Fabio Silva χτύπησε για τους αναδυόμενους Wolves στα μέσα του δεύτερου, αλλά η γηπεδούχος δεν μπόρεσε να κάνει την καθυστερημένη πίεση να μετρήσει καθώς οι φιλοξενούμενοι κράτησαν στα στάδια κλεισίματος.

Ο Λίνγκαρντ έριξε τη Γουέστ Χαμ μπροστά από ένα σόλο που ξεκίνησε από το δικό του μισό στο έκτο λεπτό και ο Φορνάλς έφτασε στο 2-0 στο 14ο με ένα δεξί πλάγιο πόδι πριν ο Μπόουεν πρόσθεσε το τρίτο με μια προσπάθεια 38ου λεπτού.

Η κεφαλίδα του Dendoncker στο 42ο έφερε πίσω τους Wolves στο διαγωνισμό και η West Ham αναγκάστηκε να παραμείνει στα τελευταία 20 λεπτά αφού ο Silva νίκησε τον φιλοξενούμενο τερματοφύλακα Lukasz Fabianski με ένα καλό φινίρισμα.

Ο τελευταίος ισοπεδωτής Batshuayi συγκλονίζει την ώθηση του Everton στο Euro
Ο μέσος Έβερτον Τζέιμς Ροντρίγκεζ σημείωσε στην επιστροφή του από μια μεγάλη αποχώρηση το Σάββατο εναντίον του Κρίσταλ Πάλας, αλλά δεν ήταν αρκετό για να κερδίσει τη δευτερεύουσα νίκη του, καθώς οι Λονδρέζοι έβγαλαν ισοπαλία 1-1 με μια αργή απεργία από τον Μίτσι Μπατσουγιάι.

Ο Κολομβιανός δεν είχε εμφανιστεί για πάνω από έξι εβδομάδες λόγω τραυματισμού. Αφού έφτασε κοντά στο σκοράρισμα στο πρώτο ημίχρονο, έσπασε το αδιέξοδο στο 56ο λεπτό, κάνοντας μια περικοπή του Seamus Coleman στο κοντινό στύλο για να σκοράρει το 100ο γκολ του στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο κλαμπ.

Η ομάδα του Carlo Ancelotti είχε μερικές ευκαιρίες να επεκτείνει το προβάδισμά τους μέσω των Dominic Calvert-Lewin και Richarlison και πλήρωσαν το τίμημα για να μην τους πάρουν όταν ο Batshuayi τράβηξε το επίπεδο του Palace στο 86ο λεπτό.

Ο βελγικός προπορευόμενος βρισκόταν στο γήπεδο για λιγότερο από δύο λεπτά και είχε άμεσο αντίκτυπο όταν έφτασε σε μια μπάλα από τον Jeffrey Schlupp και έριξε ένα χαμηλό σουτ μετά τον τερματοφύλακα Robin Olsen.

Ο ισοσταθμιστής έστρεψε περαιτέρω τις ελπίδες της Έβερτον να εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο την επόμενη σεζόν και τους άφησε όγδοος στην κατάταξη με 47 πόντους.

Το Palace έμεινε 12ος με 38 πόντους.

Ο Μπατσουγιάι παραδέχτηκε ότι η ομάδα του ήταν τυχερή που έλαβε ισοπαλία.

«Κανονικά, η Έβερτον πρέπει να κερδίσει σήμερα. Είχαν πολλές πιθανότητες στο παιχνίδι, αλλά μείναμε συγκεντρωμένοι και συγκεντρωμένοι. Είχαμε μια ευκαιρία και σκόραρα, οπότε είμαι χαρούμενος », είπε.

«Είναι υπέροχο φινίρισμα, αλλά νόμιζα ότι θα μπορούσα να είμαι οφσάιντ. Ήταν μια καλή απόδοση για εμάς και ένα καλό σημείο. “