Η δεύτερη νίκη στη σειρά για το “Άρσεναλ”, η 5η – για το “Λιντς”.

Η Άρσεναλ στηρίχθηκε στη νίκη με 3-1 επί της Τσέλσι με μια εκτός έδρας νίκη επί του Μπράιτον (0-1) και η Λιντς χώρισε με τη Γουέστ Μπρομ (0-5).

Τα χαμόγελα ήρθαν στους καπνιστές, οι οποίοι για δεύτερη φορά φέτος κέρδισαν μια σειρά από νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ, σαν να τελειώνουν με ένα αστείο για να μείνουν έξω. Η ομάδα του Mikel Arteta δεν έπαιξε τίποτα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο rematch βρήκαν έναν τρόπο να κερδίσουν, ο οποίος ήταν απίστευτα σημαντικός, καθώς η κατάσταση δημιουργήθηκε στο 50ο λεπτό. βρήκε το παράθυρο, αλλά έστειλε την μπάλα. Το γκολ της Άρσεναλ σημειώθηκε στο 66ο λεπτό από τον Λακαζέτ, ο οποίος ήρθε ως αναπληρωτής. μέχρι τον τελικό.

Ταυτόχρονα, ο Λιντς έβγαλε ξαφνικά τη Γουέστ Μπρομ (0-4) στο Άνφιλντ. Ήρθε με σκορ 1 για να πάρει την ίδια νίκη για δεύτερη φορά στη σειρά և για να περάσει στο τραπέζι του τουρνουά. Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό από το γκολ του Sawyers, το οποίο δεν βλέπετε κάθε μέρα, και στο πρώτο ημίχρονο της ομάδας του Marcelo Bielsa, 3 γκολ ακολούθησαν σε 9 λεπτά. Στο 31ο λεπτό, το σκορ του Αλιόσκι ήταν 0-2 με έναν τρομερό πύραυλο, και στο 36ο λεπτό, με μια όμορφη ντρίμπλα και μια θέση στο παράθυρο, ο Χάρισον αύξησε το σκορ στο 0-3. Ο Ροντρίγκο πέτυχε 0-4 στο 40ο λεπτό, στο οποίο απάντησε. Στον αγώνα επιστροφής, οι οικοδεσπότες σημείωσαν μόνο ένα γκολ, το οποίο σημείωσε ο Ραφινιάς στο 72ο λεπτό, κάνοντας τον τελικό 0-5.

Στα άλλα παιχνίδια, ο Μπέρνλι σημείωσε γκολ στο 32ο λεπτό εναντίον του Μι մեկ και καρφώθηκε το αναμενόμενο φέρετρο της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, όταν το κέρδισε 1: 1. Έπεσαν αυτά τα δύο σημεία με σκορ 0. Η Σαουθάμπτον και η Γουέστ Χαμ έδωσαν 0-0 στο St Mary’s.