Η εύκολη νίκη της ΑΕΚ στο παιχνίδι με την ΑΠΟΕΛ

Η νίκη εντός έδρας καταγράφηκε από την Petrolina ΑΕΚ, η οποία κυριάρχησε στο πλαίσιο του 19ου παιχνιδιού της APOEL, στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο “Kision”. Το παιχνίδι ήταν το πρώτο και για τις δύο ομάδες για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Ο Ανδρέας Σιζόπουλος έγινε ο ηγέτης του αγώνα με 20 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ γκολ).

Στα πρώτα στάδια, ο αγώνας ήταν ισορροπημένος. Στο 5ο λεπτό η ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 14-13, ενώ στο τέλος του τριμήνου οι «μπλε-κίτρινοι» κράτησαν τη διαφορά του σκορ – 27-26. Στο δεύτερο ημίχρονο το APOEL ξεκίνησε καλά και στο 16ο λεπτό σημειώθηκε βαθμολογία 42-37 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ αύξησε την ταχύτητά της, σημείωσε 21 πόντους στη σειρά στο τέλος του ημιχρόνου, και έκανε το σκορ 58-42.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν καλύτερη στην τρίτη δεκαετία, όπου κατάφεραν να ηγηθούν 86-56 μέχρι το τέλος. Στο τέλος του παιχνιδιού, ο Λάρνακ σημείωσε το τελικό σκορ 106-76.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 26-27, 58-42, 86-56, 106-76