Η Ινδία κερδίζει το τεστ σε δύο ημέρες καθώς η Αγγλία καταρρέει

Ο Axar Patel της Ινδίας διεκδίκησε έναν αγώνα 11-wicket καθώς νίκησε την Αγγλία με 10 wicket μέσα σε δύο ημέρες στο τρίτο τεστ ημέρας-νύχτας την Πέμπτη, εξαντλώντας τις ελπίδες των τουριστών να κάνουν τον τελικό του εναρκτήριου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Δοκιμών (WTC) τον Ιούνιο .

Σε μια τρομερά στροφή, η Αγγλία τερμάτισε 81 για τη δεύτερη περίοδο, το χαμηλότερο σύνολο που είχε ποτέ κατά της Ινδίας, στο στάδιο Narendra Modi.

Κυνηγώντας το 49 για νίκη στο διαγωνισμό χαμηλού σκορ που κυριαρχείται από την περιστροφή, η Ινδία ξεπέρασε τον στόχο χωρίς να χάσει ένα wicket για να προχωρήσει 2-1 στη σειρά τεσσάρων δοκιμών.

Οι γηπεδούχοι χρειάζονται ισοπαλία στο τελικό τεστ, επίσης στο Ahmedabad από τις 4 Μαρτίου, για να φτάσουν στον τελικό του WTC ενάντια στη Νέα Ζηλανδία.

Η Αγγλία βρισκόταν στο πίσω πόδι από τότε που έχασε το 112 στην πρώτη της περίοδο σε μια τροχιά στροφής στο μεγαλύτερο γήπεδο κρίκετ στον κόσμο.

Ο Joe Root και ο Jack Leach έλαμψαν με την μπάλα για να σύρουν τους τουρίστες πίσω στο διαγωνισμό, υποκλίνοντας την Ινδία για 145.

Οι τουρίστες, ωστόσο, υπέστησαν δεύτερη κατάρρευση για να επιτρέψουν στους οικοδεσπότες να αναλάβουν ξανά την ευθύνη.

Νωρίτερα, με επανάληψη στο 99-3, η Ινδία έψαχνε στην πορεία για ένα πρακτικό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, αλλά ο Ρουτ (5-8) και ο Λεχ (4-54) έκαναν χάος με τη ροζ μπάλα.

Ο Ροχίτ Σάρμα έφτασε στην κορυφή με την Ινδία με 66, αλλά οι γηπεδούχοι έχασαν τα επτά τελευταία τους επί 31 τρεξίματα.

Ο Πάτελ είχε κερδίσει έξι από τα 10 αγγλικά στο πρώτο ημίχρονο και ο αριστερός στροβιλιστής επέστρεψε για να τους στοιχειώσει με ένα πρώτο στοίχημα.

Ο Ben Stokes (25) και ο Root (19) προσέφεραν υπαινιγμούς συνεργασίας πριν πέσουν σε διαδοχικά over.

Ο Patel συνέχισε να διεκδικεί 5-32, ενώ ο Ravichandran Ashwin απέρριψε τέσσερις μπάλες καθ ‘οδόν για να φτάσει 400 δοκιμαστικά.

Η Αγγλία διήρκεσε 30,4 اوور και με τους 10 μπάλες να πέφτουν.