Η καθυστερημένη ποινή του Son αναβιώνει τις τέσσερις κορυφαίες ελπίδες της Tottenham

Η Tottenham Hotspur απολάμβανε κάποια ανάπαυλα σε μια ταραχώδη εβδομάδα για τον σύλλογο, καθώς η καθυστερημένη ποινή του Son Heung-min τους κέρδισε τη νίκη με 2-1 επί της Southampton την Τετάρτη για να αναζωογονήσει τις ελπίδες της για τερματισμό στην πρώτη τετράδα στην Premier League.

Μετά την απόλυση του Χοσέ Μουρίνιο τη Δευτέρα και το ατιμωτικό μέρος της Τότεναμ στο δράμα της Σούπερ Λιγκ που έχει συγκλονίσει το ποδόσφαιρο, αφέθηκε στον 29χρονο διευθυντή επιστάτη Ράιαν Μάσον να προσπαθήσει να σταθεροποιήσει το πλοίο.

Φαινόταν σαν ο πρώην μέσος των Σπερς, που έδωσε τα ηνία μέχρι το τέλος της σεζόν, να υποστεί ήττα όταν ο Ντάνι Ίνγκς έδωσε στον Σαουθάμπτον ένα άξιμο προβάδισμα στο ημίχρονο.

Όμως ο Gareth Bale, που ο Mason επανήλθε στο αρχικό line-up για πρώτη φορά από τα μέσα Μαρτίου, κυρτούσε στο σπίτι έναν ισοσταθμιστή την ώρα καθώς η Tottenham βελτιώθηκε μετά από ένα θλιβερό πρώτο ημίχρονο.

Ο Son είχε αποκλείσει ένα γκολ για οφσάιντ, αλλά η Νότια Κορέα έδωσε στην Τότεναμ πολύ αναγκαία ευθυμία όταν νίκησε τον Alex McCarthy από το σημείο πέναλτι.

Η νίκη ανέβασε την Τότεναμ στην έκτη θέση με 53 πόντους, δύο βαθμούς πίσω από την τέταρτη θέση της Τσέλσι που έχει ένα παιχνίδι στο χέρι.