Η κεφαλίδα του Late Llorente κερδίζει την ισοπαλία του Leeds με τη Liverpool

Η κεφαλίδα του 87ου λεπτού από τον αμυντικό Diego Llorente έδωσε στη Λιντς Γιουνάιτεντ ισοπαλία 1-1 με τη Λίβερπουλ στην Πρέμιερ Λιγκ τη Δευτέρα, αφού η γηπεδούχος διαδήλωσε εναντίον της αποσπασμένης Σούπερ Λιγκ πριν από την έναρξη.

Οι παίκτες του Λιντς βγήκαν για τη ζέστασή τους που φορούσαν μπλουζάκια με το σύνθημα «Κερδίστε» κάτω από το λογότυπο του Champions League – μια αναφορά στο γεγονός ότι το προτεινόμενο Super League 20 κλαμπ θα έχει 15 μόνιμα μέλη χωρίς υποβιβασμό.

Το αποτέλεσμα άφησε την Λίβερπουλ έκτη με 53 πόντους από 32 παιχνίδια, ένας πίσω από την πέμπτη θέση της Τσέλσι που έχει ένα παιχνίδι στο χέρι και δύο πίσω από τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ στην τέταρτη θέση. Ο Λιντς έμεινε 10ος με 46 πόντους.

Ο Sadio Mane έριξε τη Λίβερπουλ μπροστά στο 31ο λεπτό, όταν οδήγησε την μπάλα σε ένα άδειο δίχτυ από 15 μέτρα, αφού ο Τρεντ Αλέξανδρος-Άρνολντ νίκησε τον τερματοφύλακα του Λιντς, Ιλάν Μέσιλερ, σε ένα μακρύ πέρασμα του Ντιόγκο Γκότα και την έριξε προς τα εμπρός προς τη Σενεγάλη.

Ο Roberto Firmino πλησίασε για να προσθέσει ένα δευτερόλεπτο λίγο μετά το διάλειμμα, αλλά ο Leeds έσπασε πίσω τους επισκέπτες και έχασε αρκετές πιθανότητες πριν ο Llorente να ανέβει πάνω από τους δείκτες του για να επιστρέψει σε μια γωνία του Jack Harrison.

Ο αναπληρωτής Μοχάμεντ Σάλαχ είχε κερδίσει ένα μεγάλο πλάτος για το Λίβερπουλ στιγμές προτού ο Λόρεντε σημείωσε το πρώτο του γκολ για τον Λιντς και ο Άλεξ Οσλάντε-Τσαμπέρλεν απέρριψε μια επιχρυσωμένη ευκαιρία να πάρει τον νικητή του χρόνου διακοπής για τους επισκέπτες.