Η Κροατία ξεπερνά την Κύπρο καθώς ο Modric κερδίζει ρεκόρ

ΡΙΖΕΚΑ, Κροατία, 27 Μαρτίου – Η Κροατία πήρε την προκριματική εκστρατεία του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 στο προσκήνιο μετά την κεφαλίδα του πρώτου ημιχρόνου από τον Μάριο Πασάλιτς τους έδωσε μια σκληρή νίκη εντός έδρας 1-0 επί της Κύπρου στο Όμιλο H το Σάββατο με τον αρχηγό Λούκα Μοντρίκ να γιορτάζει ένα ρεκόρ 135ο διεθνές όριο.

Ο Modric έσπασε το ρεκόρ από τον πρώην αμυντικό της Κροατίας Darijo Srna και παρήγαγε μια εργατική επίδοση στο στάδιο της Rujevica, καθώς η Κροατία έγινε σκληρή για τη νίκη τους.

Το αποτέλεσμα άφησε τους Κροάτες σε τρία σημεία από δύο παιχνίδια μετά την πρώτη ήττα 1-0 στη Σλοβενία, ενώ η Κύπρος έχει έναν βαθμό μετά την ισοπαλία 0-0 με τη Σλοβακία. Η Ρωσία είναι η πρώτη ομάδα με έξι πόντους αφού νίκησε τη Σλοβενία ​​2-1 νωρίτερα το Σάββατο.

Η Κροατία, η επιλαχούσα του Παγκόσμιου Κυπέλλου του 2018, πολιορκεί τους Κυπρίους από την αρχή, αλλά περιορίστηκε σε μια αναταραχή σταυρών και αρκετές μισές πιθανότητες πριν ο Πασάλιτς σπάσει το αδιέξοδο στο 40ο λεπτό.

Ο Πασάλιτς είχε ρίξει μια κεφαλιά νωρίς, ενώ ο Μόντριτς και ο Μάρλσο Μπρόζοβιτς έφτασαν κοντά από το μακρινό φάσμα προτού επισκεφθεί τον τερματοφύλακα Δημήτρη Δημητρίου που απομακρύνθηκε από τραυματισμό στη βουβωνική χώρα και άνοιξε το δρόμο για τον αναπληρωτή Νεόφυτο Μιχαήλ.

Το πρώτο καθήκον του Μάικλ ήταν να βγάλει την μπάλα από το δίχτυ ένα λεπτό μετά την έλευση του ως εσφαλμένη εκκαθάριση του Κωνσταντίνου Σωτήρου μετά από μια κροατική επιδρομή κάτω από τη δεξιά πλευρά, δώρισε τον Πασάλιτς χώρο για να κουνήσει την μπάλα από κοντά.

Η Κροατία συνέχισε να πιέζει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν με μεγαλύτερο περιθώριο καθώς η κυπριακή άμυνα κράτησε σταθερή, αν και οι επισκέπτες δεν κατάφεραν να χαράξουν τίποτα μπροστά.

(Γράφοντας από τον Zoran Milosavljevic; Επιμέλεια από τον Toby Davis)