Η Λάβλελ σκοράρει νικητής των ΗΠΑ αργότερα και τα δίχτυα Weir σε νίκη 10-0 στη Σκωτία

Η City’s Rose Lavelle και η Caroline Weir βρήκαν και οι δύο το δίχτυ για τις σεβαστές εθνικές ομάδες τους στο διεθνές καθήκον.

Ομάδα γυναικών

Σίτι – Φιορεντίνα: Επιβεβαιώθηκαν οι αγώνες UWCL R16

Οι ΗΠΑ νίκησαν τον Καναδά 1-0 στο Ορλάντο για να ξεκινήσουν το τουρνουά τους με μια σκληρή μάχη.

Ο Abby Dahlkemper ξεκίνησε για τα κράτη, με την Janine Beckie στο XI των Καναδών.

Ο πρώην προπορευόμενος της City Carli Lloyd πλησίασε για να ανοίξει το σκορ για τους οικοδεσπότες με μια κεφαλίδα που ανατράπηκε στο δοκάρι, ενώ ο Beckie πήγε κοντά για τον Καναδά.

ΠΟΛΗ + | ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ARSENAL U23 v CITY EDS TONIGHT!

Η Sam Mewis δεν έπαιξε, αλλά η Lavelle, που ήρθε μετά από 64 λεπτά, εξασφάλισε ότι οι παίκτες της City είχαν σημαντικό αντίκτυπο στο παιχνίδι καθώς εκμεταλλεύτηκε μια κακή απόσταση για να τρυπήσει το σπίτι από έξι ναυπηγεία.

Η νίκη σημαίνει ότι τα αστέρια και τα λωρίδες είναι αήττητα σε 35 παιχνίδια σε όλους τους διαγωνισμούς.

κόβοντας στο σπίτι έναν πυροβολισμό έξω από το κουτί των έξι ναυπηγείων μετά από μια κακή απόσταση από τον Καναδά έπεσε στα πόδια της.

Η Βραζιλία είναι η επόμενη για τις ΗΠΑ αυτήν την Κυριακή.

Η Σκωτία ξεκίνησε το διεθνές διάλειμμα με στυλ, αφού νίκησε με έμφαση την Κύπρο 10-0 εκτός έδρας στα προκριματικά του EUR22 2022.

Η Weir πήρε το όνομά της στο φύλλο αποτελεσμάτων 25 λεπτά, καθώς πρόσθεσε το τρίτο των Σκωτσέζων το απόγευμα αφού ξεπέρασε ένα υπέροχο, σόλο τρέξιμο στο κουτί με ένα κομψό chip πάνω από τον κυπριακό τερματοφύλακα.

Η Σκωτία βρέθηκε πέντε γκολ στο καλό στο διάλειμμα, πράγμα που σημαίνει ότι ο Weir αντικαταστάθηκε στην εναλλαγή της ομάδας, με τον πρώην προπορευόμενο City, η Claire Emslie να έρχεται για το δεύτερο ημίχρονο σε τρεις αλλαγές.

Η Emslie βρήκε επίσης το δίχτυ καθώς οι Σκωτσένοι πρόσθεσαν άλλα πέντε για να εξασφαλίσουν μια υπέροχη νίκη 10-0.

Η Weir και η εθνική της ομάδα επιστρέφουν στη δράση την Τρίτη (23 Φεβρουαρίου) εναντίον της Πορτογαλίας.