Η Λίβερπουλ έπεσε περισσότερο από το ρυθμό μετά την ήττα της Σίτι

Ένα άγκιστρο του Ilkay Gundogan και δύο λάθη από τον τερματοφύλακα Alisson Becker είδε την Μάντσεστερ Σίτι να τεντώνει το προβάδισμά τους στην κορυφή του πίνακα της Premier League με μια ωραία νίκη επί του πρωταθλητή Λίβερπουλ.

Ο Γερμανός μέσος είχε νωρίτερα επιτεθεί σε πέναλτι αφού ο Raheem Sterling είχε πέσει, αλλά ήταν έτοιμος να βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά και στην πορεία για νίκη 4-1 στο Anfield.

Το αφεντικό των Reds Jurgen Klopp κατάφερε να ανακαλέσει τον αρχηγό Jordan Henderson, Alisson και Sadio Mane για ένα βασικό παιχνίδι στον αγώνα τίτλου.

Αλλά ο Άλισον έδωσε στη Σίτι δύο γκολ μετά την ισοπέδωση του Μοχάμεντ Σάλαχ με το δικό του πέναλτι, με τον νούμερο ένα της Βραζιλίας να περνά δύο φορές κατευθείαν στους αντίπαλους παίκτες, καθώς ο Γκούντογκαν και ο Στέρλινγκ τον έκαναν να πληρώσει.

Ο Φιλ Φόντεν έριξε το τέταρτο στο σπίτι – με τον οποίο η Άλισον μπορεί επίσης να έχει κάνει καλύτερα – καθώς η Λίβερπουλ έπεσε σε τρίτη συνεχόμενη ήττα.

Το αποτέλεσμα αφήνει την πλευρά της Pep Guardiola πέντε βαθμούς μακριά από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ένα παιχνίδι στο χέρι, ενώ η Λίβερπουλ είναι τώρα 10 πόντους στην τέταρτη θέση.

Η Τσέλσι ανέβηκε στην πέμπτη θέση και σε ένα σημείο από τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ χάρη σε ένα άλλο πέναλτι του Τζορίνχο.

Λίγες μέρες μετά το χτύπημα του Ιταλού για να εξασφαλίσει τη νίκη με 1-0 στην Τότεναμ, ήταν και πάλι με τον αποφασιστή στη νίκη 2-1 στο Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Ο Mason Mount έριξε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο 43ο λεπτό, αλλά ο Antonio Rudiger έβαλε το δικό του δίχτυ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο πριν ο Timo Werner κέρδισε την Chelsea σε πέναλτι.

Ο Jorginho το έστειλε με αυτοπεποίθηση με 58 λεπτά που έπαιξε για να εξασφαλίσει μια τρίτη συνεχόμενη νίκη υπό τον νέο αφεντικό Thomas Tuchel, ο οποίος αφήνει τα Blades στο υπόγειο.

Ο Χάρι Κέιν σημείωσε με την έκπληξη που επέστρεψε στην ομάδα της Τότεναμ καθώς νίκησε τον αγωνιστικό Γουέστ Μπρομ 2-0 για να επιστρέψει στη νίκη.

Ο Χοσέ Μουρίνιο είχε δει τους Σπερς να χάνουν τρία στη σειρά, αλλά κατάφερε να καλέσει τον επιθετικό Κέιν, ο οποίος έλειπε με τραυματισμό στον αστράγαλο.

Ο αρχηγός της Αγγλίας έχασε μερικές καλές πιθανότητες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έσπασε το αδιέξοδο λίγο μετά το διάλειμμα, συλλέγοντας μια μπάλα με βελόνα από τον Pierre-Emile Hojbjerg και έφτασε στο σπίτι.

Οι πόντοι ολοκληρώθηκαν από τον Son Heung-min, ο οποίος τελείωσε καλά από ένα πέρασμα Lucas Moura για να τερματίσει μια πρόσφατη ξηρασία γκολ, ενώ οι Baggies είδαν δύο γκολ Mbaye Diagne να αποκλείονται σωστά για οφσάιντ καθώς κυνηγούσαν το παιχνίδι.

Ο Φάμπιο Σίλβα έχασε την ευκαιρία καθώς οι Γούλβς και ο Λέστερ έπαιξαν μια ισοπαλία στο Molineux.

Ο 18χρονος είχε μια χρυσή ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι για τους οικοδεσπότες αργά, μόνο για την προσπάθειά του να σωθεί σωστά από τον τερματοφύλακα Kasper Schmeichel.

Ο Λέστερ καλωσόρισε τον Τζέιμι Βάρντι μετά τη χειρουργική επέμβαση στη βουβωνική χώρα, με τον έμπειρο επιθετικό να έρχεται αμέσως μετά το ωράριο, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους ψηλούς αλεπούδες να σπάσουν το αδιέξοδο, κατευθυνόμενοι μόλις ευρέως σε χρόνο διακοπής.