Η Λίβερπουλ έπληξε τη Λειψία 2-0 για να χάσει το τρέξιμο

Η Λίβερπουλ χτύπησε δύο φορές σε πέντε λεπτά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μωάμεθ Σαλάχ και Σαντίο Μάνε στο στόχο καθώς έπληξαν τους οικοδεσπότες RB Λειψία 2-0 στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος του Τσάμπιονς Λιγκ της Τρίτης.

Ο Σαλάχ αναχαίτισε εύκολα ένα πίσω πέρασμα από τον Μάρσελ Σαμπίτζερ της Λειψίας για να βάλει τους επισκέπτες μπροστά στο 53ο λεπτό και στην πορεία για την πρώτη τους νίκη σε οποιοδήποτε διαγωνισμό από τα τέλη Ιανουαρίου.

Ο Μαν έπεσε στη συνέχεια σε ένα άλλο λάθος όταν ο Nordi Mukiele απέτυχε να πετύχει ένα υψηλό σταυρό πέντε λεπτά αργότερα, αφήνοντας τους Γερμανούς να πέσουν κάτω για την καταμέτρηση στην Puskas Arena της Βουδαπέστης όπου το παιχνίδι είχε μετεγκατασταθεί λόγω περιορισμών COVID-19 στη Γερμανία.

Η Λειψία, που ήρθε στο παιχνίδι με νικηφόρα τεσσάρων αγώνων, χτύπησε τη θέση νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν σε μεγάλο βαθμό χωρίς δόντια στην επίθεση μετά από τα δύο γκολ μέχρι την απώλεια του Τάιλερ Άνταμ στο χρόνο διακοπής.

Οι Άγγλοι πρωταθλητές, που είχαν χάσει τα τρία τελευταία παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ για να δουν οι ελπίδες τίτλου τους να ξεθωριάζουν, θα περάσουν τώρα στο πόδι επιστροφής στην Αγγλία στις 10 Μαρτίου με ένα υγιές πλεονέκτημα.