Η Λίβερπουλ επιστρέφει στην πίστα με νίκη στο Τότεναμ

Η επιθετική επίθεση του Λίβερπουλ ξεκίνησε για να βοηθήσει τους πρωταθλητές να επιστρέψουν στη νίκη με επιβλητική νίκη 3-1 στο Tottenham Hotspur στο Premier League την Πέμπτη.

Τα γκολ από τους Ρομπέρτο ​​Φέρμινο, Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ και Σαντίο Μάνε έφτασαν σε μια κυρίαρχη εμφάνιση από την πλευρά του Γιούργκεν Κλόππ της οποίας η πρώτη νίκη του πρωταθλήματος από τις 19 Δεκεμβρίου τους έστειλε πίσω στην πρώτη τετράδα.

Η προσπάθεια του Firmino στο πρώτο ημίχρονο τερμάτισε το άγονο τρέξιμο της Λίβερπουλ των 482 λεπτών χωρίς γκολ.

Ο Alexander-Arnold διπλασίασε το προβάδισμά τους στο 47ο λεπτό πριν ο Pierre-Emile Hojbjerg έριξε στο πρώτο του γκολ για την Tottenham ένα λεπτό αργότερα για να δώσει στους φιλοξενούμενους την ελπίδα.

Με την άμυνα της Τότεναμ να ξετυλίγεται, ο Μαν χτύπησε ξανά για τη Λίβερπουλ στο 65ο λεπτό και δεν υπήρχε καμία επιστροφή για την ομάδα του Χοσέ Μουρίνιο που έχασε τον ταλιστή Χάρι Κάνε από τραυματισμό.

Η έβδομη διαδοχική νίκη της Λίβερπουλ επί των Σπερς σε όλους τους αγώνες μετακινήθηκε στην τέταρτη θέση με 37 πόντους από 20 παιχνίδια, τέσσερις πόντους πίσω από τους ηγέτες Μάντσεστερ Σίτι που έχουν παίξει λιγότερο. Η Τότεναμ, που θα μπορούσε να είχε ξεπεράσει τη Λίβερπουλ με μια νίκη, παραμένει έκτη με 33 πόντους.