Η Μαν Γιουνάιτεντ εκπλήσσεται από την απώλεια εντός έδρας από την κατώτατη λέσχη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη σοκ με 2-1 από την έδρα της Πρέμιερ Λιγκ Σέφιλντ Γιουνάιτεντ την Τετάρτη για να αφήσει τη Μάντσεστερ Σίτι μόνη στην κορυφή του πίνακα.

Ο αναπληρωτής Oliver Burke άρπαξε τον νικητή του 74ου λεπτού αφού ο Χάρι Μαγκουάιρ είχε ακυρώσει το πρώτο ημίχρονο του Kean Bryan για την ομάδα του Γιορκσάιρ που είχε κερδίσει μόνο ένα παιχνίδι πρωταθλήματος όλη τη σεζόν πριν από το ταξίδι του στο Old Trafford.

Η City είναι στην κορυφή με 41 πόντους, ένα σημείο μπροστά από την United που έχουν παίξει ένα παιχνίδι περισσότερο.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ προχώρησε στο 23ο λεπτό όταν ο Μπράιαν κατευθύνθηκε στη γωνία του Τζον Φλέκ με τον τερματοφύλακα της Γιουνάιτεντ Ντέιβιντ Ντε Γκέι να χτυπά στο σταυρό, αν και οι επαναλήψεις υποδηλώνουν ότι μπορεί να έχει ωθηθεί από τον επιθετικό του Σέφιλντ Μπίλι Σαρπ.

Η απογοήτευση της United για αυτήν την απόφαση ενισχύθηκε όταν ο Anthony Martial είχε τη μπάλα στο δίχτυ, αλλά η προσπάθεια αποκλείστηκε για φάουλ από τον Harry Maguire στον τερματοφύλακα Aaron Ramsdale.

Η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer δεν είχε κανένα φερμουάρ και την εφεύρεση της πρόσφατης καλής τους φόρμας, αλλά κατάφερε να φτάσει σε ισότιμους όρους όταν ο γεννήτριας του Σέφιλντ Χάρι Μαγκουάιρ συναντήθηκε με μια γωνιά του Alex Telles με μια ασταμάτητη κεφαλίδα.

Η United πλήρωσε το τίμημα από την διστακτική άμυνα, ωστόσο, όταν η χαμηλή κίνηση του Burke απέκλεισε τον Axel Tuanzebe και έπεσε στην κάτω πλευρά του σταυρού.

Το λάθος του Πίκφορντ κερδίζει πόντο στη Λέστερ στο Έβερτον

Ένα λάθος από τον τερματοφύλακα της Έβερτον Τζόρνταν Πίκφορντ βοήθησε τη Λέστερ Σίτι να επεκτείνει το αήττητο πρωτάθλημα της Premier League σε επτά αν και θα απογοητευτούν με ισοπαλία 1-1 την Τετάρτη.

Με τον Έβερτον να παραμένει στο προβάδισμα που του έδωσε ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ στο πρώτο ημίχρονο, ο τερματοφύλακας της Αγγλίας Πίκφορντ άφησε το σουτ του Ουίλι Τάιλεμανς στο δίχτυ στο 67ο λεπτό.

Η απεργία του Rodriguez στο 30ο λεπτό ήταν ομορφιά, αλλά ο Λέστερ κυριάρχησε για μεγάλες περιόδους, ειδικά μετά το διάλειμμα.

Παρ ‘όλα αυτά, ο Έβερτον ήταν αυτός που τερμάτισε δυνατά και ο Ντομίνικ Κάλβερτ-Λιούιν έχασε την ευκαιρία να το κερδίσει.

Η ισοπαλία άφησε τον Λέστερ στην τρίτη θέση με 39 πόντους, δύο βαθμούς πίσω από τους ηγέτες της Μάντσεστερ Σίτι που έχουν παίξει ένα παιχνίδι λιγότερα. Η Έβερτον παραμένει στην έβδομη θέση με 33 αν και έχουν παιχνίδια στο χέρι στις περισσότερες πλευρές πάνω τους.