Η μεγάλη νίκη της Ανόρθωσης επί της AEL στη Λεμεσό, 24Sports & News

Οι παίκτες της Ανόρθωσης πέρασαν από τη Λεμεσό σαν πραγματικές «κυρίες». Η ομάδα του Μπόσκοβιτς, που θυμίζει τη διάσημη «Ανόρθωση», νίκησε την ΑΕΛ (15-25, 25-19, 25-23, 25-23) με 3-1 σετ και έδωσε μια άλλη διάσταση στον αγώνα για τον τίτλο. Η Ανόρθωση, η οποία ξεκίνησε ξανά με τη νεαρή Ειρήνη Ιωάννου, έδειξε ότι στις καλύτερες στιγμές του είναι σε θέση να διεκδικήσει τον στόχο που παραχώρησε στο κύπελλο.

Από την άλλη πλευρά, η Robo Markets AEL δεν φαίνεται να μπορεί να κερδίσει μετά την επιστροφή της σε ανταγωνιστική δράση. Είχε μια καλή αρχή στο ντέρμπι, αλλά έχασε στο τέλος. Υπέφερε την τρίτη συνεχόμενη ήττα և «παρέμεινε» με 37 πόντους. Το σούπερ ντέρμπι του Apollo Property Gallery για τα μπλε-κίτρινα είναι χωρίς αύριο, καθώς το νέο αρνητικό αποτέλεσμα θα αλλάξει τα δεδομένα σε βάρος τους.

Το βόλεϊ της Λεμεσού τερμάτισε τις υποχρεώσεις του με μια νίκη στην έντιμη 6η θέση. Στον τελικό του ομίλου 5-7, το UCLan Cyprus THOI Avgorou κέρδισε 3-0 σετ (25-21, 25-12, 25-10) στο Polemidia Seminary. Η UCLan Cyprus THOI Avgorou τερμάτισε στην 7η θέση αλλά δεν εκπλήρωσε τις υποχρεώσεις της. Η ομάδα του Αυγόρου θα παίξει ισοπαλία για να μείνει στη 2η ομάδα του 2ου τμήματος.

Βαθμολογία (1-4 ομάδες)
1. Robo Markets AEL 16 40-15 37:
2. Ολυμπιάδα Ν. 17 43-20 36
3. Συλλογή ακινήτων Απόλλωνα 14 37-13
4. Διόρθωση 17 29-31 24

Αξιολόγηση (ΟΜΑΔΑ 5-7)
1. AEC 16 19-32 18
2. Βόλεϊ Λεμεσού 16 18-33 14