Η μεγάλη νίκη της Σαλαμίνας έναντι της Πάφου

Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Πάφου, “Ν. ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΠΑΣ – Επιστροφή Αμμοχώστου “, στο πλαίσιο του 19ου παιχνιδιού. Η ομάδα του Νταμιάνου κέρδισε ένα πλεονέκτημα 2-0 έναντι του “blue-white”, έφτασε τους 24 πόντους, βλέπουν έξι. Τα γκολ σκόραρε ο Ossey 25 στο և Kamisoko 30 ΄. Ο Πάφος τερμάτισε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω του τραυματισμού του Angulos το 1988, έκανε και τις πέντε αντικαταστάσεις.

Το παιχνίδι είναι μέτριο στο αρχικό του στάδιο, η Νέα Σαλαμίνα κερδίζει δυναμική με την πάροδο του χρόνου. Στο 24ο λεπτό, ο Rudko πήρε εντυπωσιακά το σουτ του Ose στη γωνία, αλλά οι οικοδεσπότες πήραν το λεπτό επιστροφής ένα λεπτό αργότερα και άνοιξαν το σκορ με ένα δυνατό σουτ. Στην πραγματικότητα, πριν από το τέλος των εορτασμών, το “κόκκινο και λευκό” σημείωσε το δεύτερο γκολ. Ο Νικολάου έκανε ένα λάθος από τα δεξιά, με μια κεφαλίδα Kamisoko “έγραψε” 2-0 με κεφαλίδα, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στον αγώνα επιστροφής, η ομάδα της Αμμοχώστου είχε μια καλή ευκαιρία στο 48, όταν ο πυροβολισμός του Danilo έφτασε ευρέως. Από εκεί, η Πάφος έσπρωξε για να μειώσει το σκορ, αλλά οι προσπάθειες των Λελιουκίν, Μπέριγκο και Καμπράλ δεν βρήκαν κανένα γκολ. Με τη σειρά του, η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να υπερασπιστεί το πλεονέκτημά της, πέτυχε, ενώ θα μπορούσε ακόμη και να διαδώσει τη νίκη της αν ο Ντανίλο δεν μπορούσε να σκοράρει το τέταρτο στο παιχνίδι με τον Ρούντκο 82

Έτσι, η τελευταία σφύριγμα του Χρυσοβαλάντη Θεούλη νίκησε τους οικοδεσπότες 2-0, έφτασε στον αντίπαλο στο τραπέζι του τουρνουά, και οι δύο ομάδες ήταν ίσες με 24 πόντους.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ. Weselowski, Sergio, Nicolaou (82΄ Sanko), ou ukalas (90 + 1΄ Andreu), Christoforou, Kamisoko, Ossi, Confe, Danilo, Duventru (85΄ Varela), Mustivar.

Στον πάγκο: Kisas, Andreu, Breno, Varela, Crean, Pavlou, Wagner, Siatas, Sanko.

ΠΑΦΟΣ. Rudko, Antonio (72 ΄ Akale), Berigo, Torres (72 ΄ Murphy), For, Aurelio, Arayuri, Valakari, Panik, Panceon (16 ΄ Raquels – 46 ΄ Cabral), Leliukin (86 ΄ Angulo).

Στον πάγκο: Petru, Varela, Akale, Murphy, Cabral, Haridimu, Angoulos, Raquels.

Κίτρινες κάρτες. Sergiu, ou ukalas / Leliukin, Αντόνιο.

Στάδιο: ΟΜΙΛΟΣ Ν. ΠΑΠΑΣ – Αμμόχωστος Επιστροφή:

Διαιτητής: Teuli Chrysovalantis

Πρώτος βοηθός διαιτητή: Δημητριάδης Μάριος