Η Μπαρτσελόνα κέρδισε, αλλά δεν πείστηκε χωρίς τον Μέσι

Η “Βαρκελώνη”, η οποία έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο Μέσι, κέρδισε τον 20ο προτελευταίο αγώνα της La Liga στο προτελευταίο σπίτι “Έλτσι”. Με σκορ 0.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε, αλλά δεν ήταν πεπεισμένη. Η ομάδα του Ronald Koeman, η οποία έπαιξε χωρίς τον Lionel Messi λόγω της απόλυσης του αστέρι της Αργεντινής στον τελικό του Super Cup, εμφανίστηκε αρκετά απαρατήρητη απέναντι στο προτελευταίο “Elch”.

Ωστόσο, κατάφερε να κρατήσει τον Mart 2-0 μακριά από τον Martinez Valero, επεκτείνοντας έτσι το αήττητο σερί σε εννέα αγώνες πρωταθλήματος. Έτσι, κέρδισε το πρωτάθλημα «Ατλέτικο» της Μαδρίτης με 37 πόντους և -7 πόντους, ο οποίος ανέβηκε στην τρίτη θέση στο τραπέζι του τουρνουά, ο οποίος, ωστόσο, έχει μείνει δύο παιχνίδια.

Το “Blaugrana” ήταν καλύτερο καθ ‘όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας υπερβολικό έλεγχο της μπάλας. Ωστόσο, δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες για να βρουν την ποινή της γηπεδούχου ομάδας και η απουσία του Μέσι ήταν κάτι παραπάνω από προφανές.

Η λύση δόθηκε από τον Φρανκ Ντε Τζονγκ στο 39ο λεπτό, όταν ο Ολλανδός μέσος ώθησε την μπάλα στο κενό δίχτυ “μετά την κακή απομάκρυνση του αμυντικού του πρέσβη Diego Gonzalez.

Στο 55ο λεπτό, η ομάδα του Jorge Almiron έπιασε την ισοπαλία, καθώς μετά από ένα τραγικό λάθος από την καταλανική άμυνα, ο Rigoni έμεινε μόνος του στο τουρνουά και ο Ter Stegen τον απομάκρυνε με ένα εντυπωσιακό πόδι.

Η μέτρια τελετή έληξε το ’89. Μετά το πέρασμα του De Jong, ο Puig σημείωσε το πρώτο του γκολ σε ένα πουκάμισο της Βαρκελώνης, με κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής του αντιπάλου.