Η Νάπολη στους ημιτελικούς

πανό99

Στο ποδόσφαιρο, στον προημιτελικό του Ιταλικού Κυπέλλου, η Νάπολι νίκησε τη Σπέτσια 4-2 για να φτάσει στον ημιτελικό. Η ομάδα υποδοχής ξεκίνησε τον αγώνα στο Στάδιο Diego Armando Maradona της Νάπολης και πήρε το προβάδισμα 1-0 με τον Kalidou Koulibaly στο 5ο λεπτό.

πανό134

Στο 20ο λεπτό, η Νάπολι βρήκε το γκολ με τον Χίρβινγκ Λοζάνο που αύξησε τη διαφορά σε 2: 2-0. Στο 30ο λεπτό του αγώνα, ο Matteo Politano της γηπεδούχου ομάδας σκόραρε το γκολ που έκανε το σκορ 3-0. Η Νάπολη, με τον Eljif Elmas, αύξησε τη διαφορά σε 4 στο 40ο λεπτό: 4-0. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το πλεονέκτημα της γηπεδούχου ομάδας.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο φιλοξενούμενος Spezia μείωσε τη διαφορά σε 3 με τον Emmanuel Gyasi στο 70ο λεπτό: 4-1. Η Σπέτσια, που βρήκε άλλο γκολ με τον Τζέναρο Ακαμπόρα δύο λεπτά αργότερα, έκανε το σκορ 4-2. Αυτός ο στόχος ήταν ο στόχος που καθόρισε το σκορ του αγώνα.

Η Νάπολη νίκησε τη Σπέτσια 4-2, καθιστώντας την μία από τις τέσσερις τελευταίες ομάδες στο κύπελλο. Με αυτόν τον αγώνα αποκαλύφθηκαν επίσης οι ημιτελικοί αγώνες του Ιταλικού Κυπέλλου. Στους ημιτελικούς, οι οποίοι θα παιχτούν σύμφωνα με το σύστημα αποκλεισμού διπλού αγώνα, θα διεξαχθούν αγώνες Napoli-Atalanta και Inter-Juventus.