Η νίκη του AEL, τα λάθη των παιδιών του PATH ISH APOEL.

Η ΑΕΛ κέρδισε ένα μεγάλο παιχνίδι σήμερα στο Τσίριο εναντίον του ΑΠΟΕΛ 2-0, εκμεταλλευόμενος πλήρως τα λάθη της ομάδας της Λευκωσίας, δύο βαθμούς πιο κοντά στην κορυφή, τον Απόλλωνα.

Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Teixeira στην περιοχή APOEL και το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Maine από το σημείο πέναλτι μετά το ανίσχυρο χέρι του Jorge, το οποίο ρίχτηκε με κεφαλιά.

Με αυτήν την ήττα το APOEL παραμένει στο 10ότι: θέση με 24 πόντους, 5 βαθμούς μακριά από την έκτη δόξα.

Όπως και στο παιχνίδι εναντίον του Apollon, η APOEL σημείωσε τις καλύτερες πιθανότητες στο τέλος του αγώνα και η AEL είχε μια ισχυρή νίκη 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο

Το ντέρμπι ξεκίνησε με μια τεράστια ευκαιρία για το APOEL στο πρώτο λεπτό. Μετά τη μεταφορά από τα αριστερά, η Βοζινία έκανε μια κακή έξοδο. Στην περιοχή του πέναλτι, η μπάλα έφτασε στον Yeprem, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πήγε ψηλά.

Σε γενικές γραμμές, το APOEL ήρθε πολύ πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ασκώντας πίεση από ψηλά, θέλοντας να εκπλήξει την ομάδα της Λεμεσού.

Ωστόσο, η ανάπτυξη των πρώτων λεπτών ήταν εντελώς διαφορετική, καθώς μόνο με τις πρώτες επιθετικές προσπάθειες της AEL, η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ, μόνο στην 5η.Σε: λεπτά της συνάντησης.

Για να προστατέψει την AEL από ένα κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Σάντο, ο οποίος χτύπησε το κεφάλι του, και από κοντά, ο Tezeira ώθησε την μπάλα στο δίχτυ της Silva.

Στην πραγματικότητα, η ομάδα της Λεμεσού είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της στο 10ο λεπτό, όταν ο Μάιος χτύπησε το κεφάλι του στην αριστερή θέση της Σίλβα.

Το APOEL προσπάθησε να ανταποκριθεί πιο συχνά μπροστά, αλλά υπό ορισμένες συνθήκες δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Βοζινία.

Με τη σειρά του, η AEL κινήθηκε γρήγορα για να βρει την απόσταση, κυρίως από τα δεξιά, καθώς ο νεαρός (ακραίος) Gabriel έπαιζε ως αριστερός-πίσω, θέλοντας να σκοράρει το δεύτερο γκολ, το οποίο θα τον έπαιρνε πολύ σοβαρά στο παιχνίδι.

Ο χρόνος τελείωσε, αλλά ο ρυθμός του αγώνα επιβραδύνθηκε λόγω του γεγονότος ότι οι παίκτες και των δύο ομάδων δεν έκαναν ξεκάθαρη προσπάθεια στις τελευταίες τους προσπάθειες “δεν είδαν κανένα γύρο μπροστά από τα σπίτια και των δύο ομάδων”.

Η AEL κατόρθωσε το παιχνίδι σωστά, χωρίς να επιτρέπει στο APOEL να γίνει επικίνδυνο, ενώ την ίδια στιγμή οι παίκτες της ομάδας της Λεμεσού δεν ανέλαβαν κινδύνους όπου δεν χρειάζονταν, αποφεύγοντας έτσι λάθη.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, και οι δύο ομάδες πήγαν στο αποδυτήριο με την AEL για το σκορ – 1-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Η APOEL επανήλθε στην εξίσωση, κυνηγώντας τον ισοσταθμιστή σε μια στιγμή που η AEL έπαιζε έναν πιο παθητικό ρόλο.

Ωστόσο, τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο δεύτερο, η ΑΕΛ σκόραρε ένα γκολ λόγω ενός τραγικού αμυντικού λάθους. Ο Jorge πήδηξε από την κεφαλίδα, βρήκε τη μπάλα με το χέρι του και ο Luca Sotiriu δεν έδωσε τίποτα στην αρχή, αλλά ο VAR σφυρίχτηκε από το σημείο πέναλτι.

Το πέναλτι του Μαΐου στο 56ο λεπτό διπλασίασε το γκολ της ομάδας του εναντίον της AEL, δίνοντάς τους ισχυρό προβάδισμα.

Ο στόχος τρομοκρατήθηκε το ΑΠΟΕΛ για το γεγονός ότι οι παίκτες της ομάδας του Προυσαϊτίδη δεν μπόρεσαν να βρουν την υποστήριξή τους, έπρεπε να ανέβουν στο «βουνό» μετά το παιχνίδι, επειδή ήταν δύο γκολ πίσω.

Στον αγώνα επιστροφής, ο πρώτος καλός γύρος του APOEL σημείωσε κεφαλιά από τον Catantonis στο 65ο λεπτό, αφού ο ah ahid έσπασε την μπάλα πήγε πάνω από τη γραμμή.

Το ’73, η APOEL είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι τη στιγμή του αγώνα. Το Ludemo, με μια εξαιρετική άμεση παραβίαση, “κέρδισε” το τείχος των παικτών της AEL, αλλά η μπάλα χτύπησε τη θέση και βγήκε στο γήπεδο.

Στο 85ο λεπτό, η ομάδα της Λευκωσίας είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Ο Yeprem έκανε το σταυρό, ο Satsias χτύπησε το κεφάλι, αλλά η Vozinia έσπρωξε εντυπωσιακά τη γωνία.

Στη σκηνή, ο Σιέλης σκόραρε με το κεφάλι του, αλλά η μπάλα βγήκε λίγο.

Και όπου το παιχνίδι ήταν στα τελευταία του λεπτά, το 89ο λεπτό το APOEL κέρδισε ένα πέναλτι για να επιτρέψει στο “Yeprem”. Ωστόσο, μετά από μια σύντομη ανασκόπηση του γύρου από το VAR, ο Lucas Sotiriou απέσυρε την απόφασή του καθώς βρισκόταν εκτός παιχνιδιού στην αρχή του γύρου.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της συνάντησης. Η AEL γιόρτασε μια μεγάλη νίκη, η οποία απέχει δύο βαθμούς από την κορυφή – τον πρώτο Απόλλωνα.