Η Ομόνοια αρπάξει κρίσιμο εκτός έδρας γκολ στην ισοπαλία εναντίον του Apoel

Η Ομόνοια σημείωσε ό, τι θα μπορούσε να αποδειχθεί σημαντικό γκολ εκτός έδρας εναντίον πικρών αντιπάλων, Apoel, για να επωφεληθεί ελαφρώς μετά το πρώτο σκέλος του προημιτελικού του Κυπέλλου Κύπρου την Τετάρτη.

Παρά την πολλά υποσχόμενη εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου εναντίον των σημερινών ηγετών του πρωταθλήματος, η στιγμιαία καθυστέρηση της Apoel στη συγκέντρωση επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν, καταργώντας πολύ καλή δουλειά από την πλευρά του Savvas Poursaitidis.

Η Ομόνοια ήταν οι πρώτοι που έθεσαν μια νόμιμη απειλή στόχου. Στο 10ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Λοΐζος Λοΐζου απελευθέρωσε τον Σέχου Αμπντουλάι στο δεξί κανάλι προτού ο τελευταίος κόψει τον Τζόρντι Γκόμεζ στην άκρη της περιοχής του πέναλτι, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το αποτέλεσμα της βολής αρκετά χαμηλά.

Υπήρχε πολύ περισσότερη επιθετική δραστηριότητα στο δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο πλευρές. Κατ ‘αρχάς, ο Apoel πήρε το προβάδισμα στο 51ο λεπτό αφού ο Dieumerci Ndongala φαινόταν εσφαλμένα να ελέγξει την μπάλα μέσα στην περιοχή του πέναλτι, τραβώντας τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας Fabiano έξω από την πλάτη, προτού εγκαταστήσει τον Viktor Klonaridis για ένα εύκολο φινίρισμα με ένα τακτοποιημένο σταυρό πίσω στο πρόσωπο του γκολ.

Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Ndongala είχε την ευκαιρία να βάλει τον Apoel μπροστά, αλλά ο πτέρυγας έσπασε το σουτ ακριβώς μέσα στην περιοχή του πέναλτι της Ομόνοια.

Ωστόσο, η Ομόνοια βρήκε ισοσταθμιστή μόλις τρία λεπτά αργότερα μέσω του Thiago. Ο στόχος δόθηκε μετά από έναν μακρύ έλεγχο VAR που επιβεβαίωσε ότι ο Thiago ήταν onside.

Ο Apoel είχε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο 67ο λεπτό, όταν ο Gayas Zahid έπεσε μια μπάλα στην περιοχή της ποινής της Ομόνοιας από ένα σετ. Η μπάλα κτύπησε προς τη μακρινή θέση όπου η κεφαλίδα του Marius Lundemo αποκλείστηκε από τον Fabiano.

Στο τελευταίο λεπτό, η Ομόνοια δημιούργησε μια τεράστια ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα ενάντια στο τρέξιμο του παιχνιδιού, όταν ο Lecjaks, ο οποίος είχε απελευθερωθεί από τα αριστερά από τον Thiago, έκοψε τη μπάλα σε ολόκληρη την περιοχή του πέναλτι για να βρει έναν ανώνυμο Loizou, ο οποίος πήρε το αποτέλεσμα που έβγαλε από αρκετά κοντά στο στόχο του Ουζόχο.

Μιλώντας μετά το παιχνίδι, ο μπροστινός Apoel Ben Sahar είπε ότι ο Apoel πρέπει να δείξει περισσότερο πάθος στο δεύτερο σκέλος.

«Νομίζω ότι ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Παίξαμε πολύ καλύτερα από το παιχνίδι μας το Σάββατο. Δεν είναι αρκετό. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι. Έχουμε ένα δεύτερο σκέλος και ελπίζουμε να το κάνουμε », είπε ο Sahar.

«Θέλαμε να διατηρήσουμε το 1-0, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε και να δείξουμε πολύ περισσότερα από όσα έχουμε κάνει και να παίξουμε με την καρδιά μας», πρόσθεσε ο Ισραηλινός.

Εν τω μεταξύ, ο αμυντικός της Ομόνοιας, Adam Lang, δήλωσε ότι η δοκιμαστική φύση του πρώτου παιχνιδιού δεν θα αντικατοπτρίζεται στο δεύτερο σκέλος.

«Μπορούμε να πούμε ότι ο φιλοξενούμενος στόχος είναι ένα μικρό πλεονέκτημα, σίγουρα. Νομίζω ότι ήταν ένα ζυγό παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες ήθελαν να δουν τι θα συνέβαινε καθώς ήταν το πρώτο σκέλος. Νομίζω ότι ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα », είπε ο Λανγκ.

«Το επόμενο παιχνίδι θα είναι πολύ διαφορετικό. Θα είναι πολύ πιο δύσκολο. Αφού σκοράραμε, μπορεί να πάρουν μερικούς κινδύνους και να μας κάνουν να πιέσουμε περισσότερο », πρόσθεσε ο Lang.

Στο πρώτο προημιτελικό νωρίτερα την Τετάρτη, η Ανόρθωση νίκησε την Καρμιώτισσα 2-1 εκτός έδρας για να πάρει ένα σημαντικό πλεονέκτημα στο δεύτερο σκέλος.