Η ονειρική ζωή δεν τον ξυπνά… | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η Sabbianco Anorthosis έγραψε μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία του συλλόγου, στην ιστορία του κυπριακού χάντμπολ, στην ιστορία του αθλητισμού στην Κύπρο, το Σάββατο (17/4), το οποίο συνεχίζει να ονειρεύεται τον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου EHF. Ομάδα Αμμοχώστου 26. Νίκησε τους Ystads της Σουηδίας με 24 πόντους στο αθλητικό κέντρο Sotirio Athletic Anorthosis στην Αμμόχωστο και κέρδισε ένα μικρό αλλά σημαντικό προκριματικό στον τελικό στις 15 Μαΐου. Αυτή ήταν η έβδομη ευρωπαϊκή νίκη για την ομάδα του George Vor Ara Aravinas, σε εννέα παιχνίδια συνολικά.

Στον άλλο ημιτελικό, η ATE νίκησε τον Σλοβένο Gorenje Veleneshlo 31-29 στην Αθήνα.

Ο Καραμπουρνιώτης με επτά γκολ, ο Κριτικός με έξι և Χρήστος Αργύρου με πέντε έπαιξε ισοπαλία για την ομάδα του Γιώργου Ορτζ Αραβίνας, που ήταν μπροστά 13-12 στο μισό. Οι οικοδεσπότες διατήρησαν ένα πλεονέκτημα 1-2 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έχασαν 11-12, καθιστώντας το 13-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Sabbianco Anorthosis ήταν 16-12, 5-0 συνολικά. Έφτιαξε έως και 5 γκολ διαφορά (21-16), αλλά οι έμπειροι Σουηδοί το μείωσαν. Θα μπορούσε να είχε κερδίσει με τρία γκολ καθώς παραδέχτηκε ένα γκολ στην τελευταία επίθεση 25-22 վերջին 26-23.

Sabbianco Anorthosis (G. Ara aravinas): Κοτανίδης