Η προκριματική της Μπαρτσελόνα / Φώτης Κατσικάρης αφαιρέθηκε από το γήπεδο.

Η “Μπαρτσελόνα” ήταν στο -20 στο 8ο λεπτό του προημιτελικού με την “Unicaja Malaga”, αλλά κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι σε επιπλέον χρόνο, όπου κέρδισε τον προκριματικό γύρο (103-93) στο “4” του Κυπέλλου.

Ο Φώτης Κατσικάρης απελάθηκε.

Οι Πράσινοι τερμάτισαν ακόμη και τον αγώνα χωρίς τον Φώτη Κατσικάρη στον πάγκο μετά την αποβολή του έμπειρου προπονητή για έναν επιπλέον χρόνο των 31,2 (έλαβε δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές) μετά από έντονες καταγγελίες από τους διαιτητές για την επίθεση. Χτυπήθηκε βάναυσα από τον Dario Brituela

ΜΙ: Βαρκελώνη επέστρεψε στο σκορ στο παιχνίδι με τον αντίπαλο Μάλαγα 26-8!

Η τρίτη περίοδος ήταν μια συγκεκριμένη περίπτωση Νικ Καλάτης, όταν ο Έλληνας αμυντικός σημείωσε 11 πόντους στο δέκατο λεπτό, κράτησε τη “Μπαρτσελόνα” σε “εντυπωσιακή” απόσταση από την “Ούνικα” (60-65).

Στην πραγματικότητα, οι δέκα οικοδεσπότες έπαιξαν επικεντρωμένοι τα τελευταία δέκα λεπτά, φτάνοντας έως και ” στη μέση της σεζόν + 9 (79-70). Ωστόσο, οι Ανδαλουσιανοί έδειξαν χαρακτήρα ακόμα και μετά την εκτέλεση του πρώτου 10-0 σειρά για 79-80 (38 ′), Κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι επιπλέον χρόνο λόγω της περίπλοκης διάταξής του Abromaitis: στο τελευταίο δευτερόλεπτο (88-88).

Σε επιπλέον χρόνο, η “Μπαρτσελόνα” είχε μια “απλούστερη” ιδέα, με την εξαιρετική επίθεση που κατάφεραν να κερδίσουν το ντέρμπι, στο παιχνίδι εναντίον του “Unicaja” 103-93, ο οποίος απομάκρυνε τον Φώτη Κατσικάρη τα τελευταία λεπτά, διαμαρτυρόμενοι.

Δέκα λεπτά15-29, 39-44, 60-65, 88-88 և κ.λπ., 103-93.

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ (Yasik-ichyus). DS 10 (3 ασίστ), Westerman 5 (1), Hanga 6, Higgins 22 (7/8 δύο πόντοι, 1/3 τρεις πόντοι, 5/5 βολές), Kalatis 17 (7/13 δύο πόντοι, 0/2 τρία πόντοι, 3/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Smith 4, Pustov, Oriola 5, Abrines 11 (3/3 τρεις βαθμοί), Kurich 7 (1), Mirotic 16 (2)

UNICHA MALAGA: (Κατσικάρης). Thompson 3 (0/4 δύο πόντοι, 3/4 σουτ, 7 ριμπάουντ), Fernandez 7, Alonso, Abromaitis 6, boutique, Brituela 33 (7/9 δύο πόντοι, 5/8 τρεις πόντοι, 4/4 σουτ, 9 λάθη ), Diat 8 (3), Vazinski 10 (2), Guerrero 10, Noza 4, Suarez 5 (1 three points, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).