Η Πόλη κάνει 20 συνεχόμενες νίκες με νίκη επί του Γουέστ Χαμ

Μάντσεστερ Πόλη προχώρησε 13 βαθμούς στην κορυφή του πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ μετά από νίκη 2-1 επί της Γουέστ Χαμ το Σάββατο – η 20η συνεχόμενη νίκη σε όλους τους αγώνες.

Πόλη πήρε το προβάδισμα στο 30ο λεπτό με τον κεντρικό αμυντικό Ruben Dias να πηγαίνει σε ένα σταυρό του Kevin De Bruyne, αλλά οι Hammers έφτασαν στο επίπεδο του Michail Antonio δύο λεπτά πριν από το διάστημα.

Η ομάδα του Pep Guardiola εξασφάλισε τη 14η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, ωστόσο, όταν ο συνάδελφός του Dias John Stones έφτασε στο σπίτι του αφού τον επέλεξε ο Ριάντ Μαχρέζ.

Η τέταρτη θέση του Γουέστ Χαμ, που είχε καλή απόδοση καθ ‘όλη τη διάρκεια, είχε μια καθυστερημένη ευκαιρία να κερδίσει έναν βαθμό, αλλά η Issa Diop απέτυχε να συνδεθεί καλά με μια κεφαλιά από τον σταυρό του Jesse Lingard.

Η νίκη κινείται Πόλη, αήττητος σε 27 αγώνες, με 62 πόντους από 26 παιχνίδια με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παίζουν Τσέλσι την Κυριακή, πίσω τους με 49 πόντους από 25 αγώνες.