Η Ρεάλ Μαδρίτης έστειλε συσκευασία από το Cup από τον μικροσκοπικό Alcoyano

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπέστη σοκ με ήττα 2-1 από τον χαμηλό Alcoyano την Τετάρτη για έξοδο από το Κόπα ντελ Ρέι, καθώς η ομάδα της τρίτης κατηγορίας σημείωσε έναν απίθανο νικητή αργά στο πέρασμα του χρόνου, αφού μειώθηκε σε 10 άντρες.

Ο Eder Militao έφτασε σε ένα σταυρό από τον Βραζιλιάνο συμπατριώτη του Marcelo για να δώσει στη Ρεάλ το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο αναπληρωτής Alcoyano, Jose Solbes, μαχαίρωσε στο σπίτι μετά από μια γωνία για ισοπέδωση για τους οικοδεσπότες με 10 λεπτά ακόμη.

Ο Ramon Lopez του Alcoyano πήρε μια δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 110ο λεπτό για φάουλ στο Casemiro για να αφήσει την πλευρά του έναν άντρα κάτω, αλλά αντί να προσκολληθεί στα πέναλτι, η γηπεδούχος έσπασε μπροστά πέντε λεπτά αργότερα και κέρδισε έναν νικητή όταν ο μέσος Juanan γύρισε σε σταυρό από κοντινή απόσταση.

«Πρέπει πάντα να ονειρεύεσαι μεγάλα, δουλέψαμε τις κάλτσες μας και υποφέραμε πολύ», δήλωσε ο τερματοφύλακας του Αλκογιάνο Χοσέ Χουάν.

Ο πραγματικός προπονητής Zinedine Zidane πρόσθεσε: «Είναι μια δύσκολη στιγμή γιατί βγαίνουμε από το Κύπελλο, έπρεπε να κάνουμε περισσότερα από ό, τι κάναμε σήμερα, αλλά τουλάχιστον δοκιμάσαμε τα πάντα».

Ο Ζιντάν έκανε εννέα αλλαγές στην ομάδα που ηττήθηκε με 2-1 από τον Αθλέτικ Μπιλμπάο στον ημιτελικό του Ισπανικού Σούπερ Κυπέλλου της περασμένης εβδομάδας, αλλά ήταν σε θέση να πετύχει μια ισχυρή εκκίνηση 11 με πέντε νικητές του Champions League.

Έπειτα έφερε τους πρωταγωνιστές του, όπως ο Karim Benzema, ο Toni Kroos και ο Eden Hazard, αλλά ο Galacticos της Real ξεπέρασε την ημι-επαγγελματική ομάδα, ο οποίος έχει συνολικό προϋπολογισμό 700.000 ευρώ, λιγότερα από όσα κερδίζουν πολλοί Real παίκτες κάθε μήνα.

«Έβγαλαν όλα τα όπλα τους, αλλά παίξαμε τόσο καλά, με έκανε συναισθηματικό. Κάτι σαν αυτό δεν συμβαίνει πολύ συχνά στη ζωή », πρόσθεσε ο Χοσέ Χουάν.

Ο Ρεάλ κοίταξε τον έλεγχο για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά είχε λίγες σαφείς ευκαιρίες.

Ο Fede Valverde δοκίμασε τον τερματοφύλακα Χοσέ Τζουάν με έναν καταπληκτικό μακρινό ranger στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο τερματοφύλακας απέτρεψε επίσης τον Βραζιλιάνο προπορευόμενο Vinicius Jr μετά το μεσοδιάστημα.

Ο Μιλιτάο έπεσε στην περιοχή αργά το δεύτερο ημίχρονο μετά την ισοπέδωση του Σόλμπες, αλλά δεν απονεμήθηκε ποινή, ενώ ο αναπληρωτής Μάρκο Άσενσι είχε επίσης μια έφεση ποινής που έφυγε νωρίς κατά την παράταση, καθώς και η άρνηση του Χοσέ Χουάν.

Ο Marcelo είχε τότε την ευκαιρία να ισοπεδώσει τον πρόσθετο χρόνο της παράτασης, αλλά έπεσε πάνω από το μπαρ.

Κανένας οπαδός δεν επετράπη στο γήπεδο El Collao του Alcoyano λόγω περιορισμών του coronavirus, αλλά οι άνθρωποι μπορούσαν να δουν να παρακολουθούν το παιχνίδι από τους τοίχους που περιβάλλουν το έδαφος και οι παίκτες και οι θεατές ξέσπασαν με χαρά όταν ήρθε το σφύριγμα.

Ο Ρεάλ, εν τω μεταξύ, αντικατοπτρίστηκε στο χειρότερο αποτέλεσμα του Κυπέλλου από την έξοδο από τον Αλκόρκο, τότε στη τρίτη κατηγορία, το 2009/10. Απομακρύνθηκαν από τον διαγωνισμό το 2015/16 για την αποστολή ενός μη επιλέξιμου παίκτη στα τελευταία 32 εναντίον του Κάντιθ.