Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μάντσεστερ Σίτι προχωρούν στους ημιτελικούς στο Champions League

Ο προημιτελικός γύρος του Champions League, ο νούμερο ένα οργανισμός ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου σε επίπεδο κλαμπ, έληξε με δύο αγώνες.

Στην επανάληψη του αγώνα που η ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης της Ισπανίας κέρδισε 3-1 στο γήπεδο, ο Άγγλος εκπρόσωπος αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ στο Anfield Road Stadium.

Καθώς ο αγώνας έληξε 0-0, η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η ομάδα που μετακόμισε στον επόμενο γύρο.

Ο εθνικός ποδοσφαιριστής Ozan Kabak, ο οποίος ξεκίνησε το παιχνίδι στα πρώτα 11, έμεινε στο γήπεδο για 60 λεπτά με τη φόρμα του Λίβερπουλ.

Η ομάδα της Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στους ημιτελικούς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Λίβερπουλ συναντήθηκαν στον τελικό του Champions League της σεζόν 2017-18 και η ομάδα της Μαδρίτης κέρδισε το τρόπαιο.

Επιπλέον, τα παράθυρα της ομάδας της Ρεάλ Μαδρίτης γκρεμίστηκαν από τους οπαδούς του Λίβερπουλ πριν από τον αγώνα. Η Λίβερπουλ ζήτησε συγγνώμη για το θέμα.

Μάντσεστερ Σίτι στους ημιτελικούς

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, ο εκπρόσωπος της Αγγλίας Μάντσεστερ Σίτι ήταν ο προσκεκλημένος του γερμανικού εκπροσώπου Μπορούσια Ντόρτμουντ στο Signal Iduna Park στο επαναληπτικό του αγώνα που κέρδισε 2-1 στο γήπεδο.

Τα γκολ της Μάντσεστερ Σίτι στον επόμενο γύρο κερδίζοντας τον αγώνα 2-1, ο Riyad Mahrez σημείωσε από το πέναλτι στο 55ο λεπτό και ο Philip Foden στο 75ο λεπτό. Ο στόχος του οικοδεσπότη Ντόρντμουντ ήρθε από τον Τζούντ Μπέλινγκχαμ στο 15ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Σίτι θα αντιμετωπίσει το PSG στους ημιτελικούς.

Ο Άγγλος ποδοσφαιριστής Jude Bellingham, φορώντας τη φανέλα του Ντόρτμουντ, έκανε ιστορία ως ο δεύτερος νεότερος παίκτης που σκόραρε στους τελικούς προκριματικών του Champions League με το γκολ του. Το όνομα μπροστά από τον ποδοσφαιριστή που κατάφερε να σκοράρει όταν ήταν 17 ετών και 289 ημερών είναι ο Bojan Krkic, ο οποίος κάποτε έπαιξε για τη Μπαρτσελόνα. Ο Krkic σημείωσε γκολ στην ηλικία των 17 και 217 ημερών στον προημιτελικό αγώνα μεταξύ της Βαρκελώνης και της Schalke 04 το 2008.

Τελικός στο Ολυμπιακό Στάδιο της Κωνσταντινούπολης Ατατούρκ

Οι πρώτοι αγώνες των ημιτελικών αγώνων θα διεξαχθούν στις 27-28 Απριλίου και οι αγώνες επαναληπτικού αγώνα θα διεξαχθούν στις 4-5 Μαΐου.

Ο τελικός αγώνας στις 29 Μαΐου θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο της Κωνσταντινούπολης Atatürk.