Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Αταλάντα με 10 υπόλοιπους παίκτες 1-0

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε την Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ 2-0 και τη Ρεάλ Μαδρίτης ντε Αταλάντα 1-0 στους πρώτους αγώνες των 16 τελευταίων γύρων του Champions League.

Στη νούμερο ένα διοργάνωση του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου σε επίπεδο κλαμπ, οι τελευταίοι 16 γύροι συνεχίστηκαν με δύο αγώνες.

Η βρετανική ομάδα Μάντσεστερ Σίτι, που δεν έχασε ποτέ αυτή τη σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ, αντιμετώπισε τη γερμανική ομάδα Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ.

Λόγω του νέου τύπου κοραναϊού (Kovid-19), ο αγώνας που έπαιξε στο Puskas Arena στην Ουγγαρία είχε ως αποτέλεσμα το πλεονέκτημα 2-0 της Manchester City.

Η ομάδα του Μάντσεστερ κέρδισε ο Bernardo Silva στο 29ο λεπτό και ο Gabriel Jesus στο 65ο λεπτό. Η ομάδα της Pep Guardiola, η οποία κέρδισε το 19ο συνεχόμενο παιχνίδι σε όλες τις λωρίδες, κέρδισε ένα πλεονέκτημα πριν από την επανάληψη στο γήπεδο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέκλεισε 10 εναπομείναντες αντιπάλους το 86

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Ισπανική ομάδα Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο φιλοξενούμενος της Ιταλίας εκπρόσωπος Atalanta.

Στο 17ο λεπτό του αγώνα στο Gewiss Stadium, ο Remo Freuler από την Atalanta έλαβε κόκκινη κάρτα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τον αντίπαλό του, ο οποίος έπαιξε 10 άτομα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με 1-0 με το γκολ της Φέρλαντ Μέντι στο 86ο λεπτό.

Ο επαναληπτικός αγώνας και των δύο αγώνων θα διεξαχθεί την Τρίτη 16 Μαρτίου.