Η Ρεάλ Μαδρίτης, που κέρδισε το El Clasico, πήρε το προβάδισμα

Την 30η εβδομάδα του 1ου Ισπανικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου (La Liga), η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τη Βαρκελώνη με 2-1 στον αγώνα που έγινε στο γήπεδο.

Ο αγώνας, που ονομάζεται “Classic” (El Clasico) στο ισπανικό ποδόσφαιρο, παίχτηκε για πρώτη φορά στο στάδιο Alfredo di Stefano, λόγω της συνεχιζόμενης ανακαίνισης της Ρεάλ Μαδρίτης στο Στάδιο Σαντιάγκο Μπερναμπέου από πέρυσι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ξεκίνησε καλά το παιχνίδι κάτω από έντονη βροχή, προχώρησε 1-0 με τον στόχο του Karim Benzema, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δίχτυ στη μέση του Lucas Vazquez στη δεξιά επίθεση στο 14ο λεπτό.

Η γηπεδούχος ομάδα διπλασίασε τη διαφορά με ένα γκολ που σκόραρε ο Toni Kroos στο 28ο λεπτό από ένα ελεύθερο λάκτισμα. Το λάκτισμα του Kroos ήταν το πρώτο που χτύπησε στο πίσω μέρος του αμυντικού της Βαρκελώνης, Sergino Dest, ενώ οι προσπάθειες του Jordi Alba να βγει μπροστά από τη γραμμή τέρματος δεν μπόρεσε να εμποδίσει την μπάλα να εισέλθει στο δίχτυ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το πλεονέκτημα της Ρεάλ Μαδρίτης 2-0.

Παίζοντας επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα μείωσε τη διαφορά σε 1 με τον Όσκαρ Μινγκούζα στο 60ο λεπτό.

έμβλημα69

Στο 90ο λεπτό του αγώνα, ο Casemiro στη Ρεάλ Μαδρίτης είδε μια κόκκινη κάρτα για τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του κατά 10 άτομα.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο διαιτητής έριξε το τελευταίο σφύριγμα αφού η μπάλα επέστρεψε από τον πόλο στο σουτ του Ilaix Moriba στην περιοχή πέναλτι της επίθεσης της Βαρκελώνης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε το El Clasico 2-1, αυξάνοντας το σκορ σε 66, μπροστά από την Ατλέτικο Μαδρίτης με διαφορά μεταξύ αγώνα και γκολ.

Η Βαρκελώνη, από την άλλη πλευρά, κατέλαβε την 3η θέση με 65 πόντους.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μπέτις στο δρόμο σήμερα.

Στο El Clasico, το οποίο έπαιξε 182 στην ιστορία της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε 75 νίκες και η Βαρκελώνη 72, ενώ 35 αγώνες έληξαν με ισοπαλίες.

Στη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Lucas Vazquez τραυματίστηκε στο 43ο λεπτό και άφησε τον Alvaro Odriozola αντ ‘αυτού. Φαίνεται δύσκολο για τον Vazquez να παίξει στον επαναληπτικό προημιτελικό του Champions League ενάντια στη Λίβερπουλ στις 14 Απριλίου.

Από την άλλη πλευρά, ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής της Βαρκελώνης Lionel Messi έπαιξε στον 45ο αγώνα El Clasico. Ο Μέσι έγινε ο πιο παίκτης του El Clasico στο ισπανικό ποδόσφαιρο, μαζί με τον Sergio Ramos της Ρεάλ Μαδρίτης, ο οποίος δεν μπορούσε να παίξει σε αυτόν τον αγώνα λόγω του τραυματισμού του.