Η “Σαουθάμπτον” σοκαρίστηκε “Λίβερπουλ” և παραπάνω.

Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη νίκη ακόμη και τώρα, αφήνοντας το Σαουθάμπτον κενό καθώς έχασε 1-0 από τους Αγίους.

Ο Jürgen Klopp είδε από το αποδυτήριο πώς η ομάδα του έπεσε πίσω, παρά το γεγονός ότι πιέζει για ήττα. Δεν κατάφερε ακόμη και να πάρει ισοπαλία, δείχνοντας την ανωτερότητά του στον τομέα της κυκλοφορίας μπάλας μάταια.

Με καλή τύχη, οι καλοδιαχειριζόμενοι οικοδεσπότες επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια (3 ισοπαλίες), ανεβαίνοντας στην έκτη θέση στο τραπέζι του τουρνουά με 29 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, οι “κόκκινοι” δεν μπόρεσαν να αποφύγουν το τρίτο διαδοχικό τζελ μετά την ισοπαλία με “West Brom” (1-1 μέσα) και “Newcastle” (0-0 μέσα). Στην Πρέμιερ Λιγκ, παραμένει στην πρώτη θέση με 33 πόντους, το ίδιο με το “Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ”, το οποίο, ωστόσο, έχει λιγότερα παιχνίδια, ο αγώνας για τον τίτλο ήταν απλά “φλεγόμενος”.

Αγώνας:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για το Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Ralph Hazenhatl ήταν στην ευχάριστη θέση να ανοίξει το σκορ στον πρώτο γύρο με ένα όμορφο φινίρισμα από τον Danny Ings μετά από εσφαλμένη κρίση του Alexander Arnold που επέτρεψε την μπάλα να περάσει στους γηπεδούχους.

Οι μαθητές του Jürgen Klopp εμφανίστηκαν αρκετά αργά, ανησυχώντας έντονα για την εικόνα του για τα πρώτα 45 λεπτά. Παρά το γεγονός ότι έλεγχε την μπάλα նախաձեռն την πρωτοβουλία των βημάτων, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες πέρα ​​από τα δύο με τον Firmino κατά τη διάρκεια της καθυστέρησης 5 և Salah στο ημίχρονο (45 + 3).

Η σκηνή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική. Το “Λίβερπουλ” είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, ωθώντας τον ισοσταθμιστή. Στην ηλικία των 58 ετών, έχασε την τεράστια ευκαιρία να φέρει τον αγώνα, όταν ο πιο ενεργός παίκτης του Μάνε μπλοκαρίστηκε από τον Stephens την τελευταία στιγμή.

Με την πάροδο του χρόνου, οι “κόκκινοι” αύξησαν την πίεση τους, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να δημιουργηθούν ευκαιρίες. Στην πραγματικότητα, στο 84ο λεπτό, παραδέχτηκαν σχεδόν ένα γκολ, όταν ο Valerie έβγαλε τον Alison, έκανε ένα πέρασμα, αλλά ο Henderson το έσπρωξε πριν περάσει τη μπάλα.

Ο τελευταίος γύρος πραγματοποιήθηκε στο 93ο λεπτό για τους παίκτες του Klopp, αλλά ο Mane κατευθύνθηκε στο γκολ του Φόρστερ, βρήκε τελικά τον προπονητή του Σαουθάμπτον Hasenhatley στον πάγκο για τη μεγάλη του νίκη.