Η Σκωτία ανακάλυψε επιτέλους το σκορ με 10-0 εκτός έδρας στην Κύπρο

Σίγουρα δεν ήταν πολύ μικρή για τη Σκωτία, καθώς έσπασαν σε δέκα γκολ χωρίς απάντηση στη σύγκρουση του Euro 2021 με την Κύπρο στη Λάρνακα, αλλά δυστυχώς ανακάλυψαν τη βαθμολογία τους πολύ αργά για να σώσουν οτιδήποτε από την τρέχουσα προκριματική εκστρατεία.

“/>Η Caroline Weir σημείωσε την επιλογή της ομάδας.  Εικόνα: Getty
Η Caroline Weir σημείωσε την επιλογή της ομάδας. Εικόνα: Getty

Η ειρωνεία είναι σχεδόν σκληρή, κάτι που συνήθως δεν είναι κάτι που θα λέγατε για μια πλευρά που έχει χτυπήσει διψήφια σε ένα παιχνίδι, αλλά είναι δίκαιο να πούμε ότι κάθε μέλος της νικηφόρας ομάδας θα προτιμούσε να μοιράστηκε αυτούς τους στόχους γύρω από τους προηγούμενοι τρεις αγώνες, όταν ηττήθηκαν 1-0 από την Πορτογαλία και τη Φινλανδία δύο φορές, εξαλείφοντας τους κορυφαίους σπόρους από την αντιπαράθεση με δύο παιχνίδια που πρέπει να παιχτούν.

Όσον αφορά τα θετικά, τουλάχιστον αυτό το χτύπημα θα πρέπει να λειτουργεί ως ενισχυτικό εμπιστοσύνης για την πλευρά χωρίς διαχειριστή. Θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν ακόμη περισσότερο αυτό το υπερήφανο όταν η Πορτογαλία έρχεται στη Σκωτία την ερχόμενη Τρίτη.

Εγγραφείτε στο καθημερινό μας ενημερωτικό δελτίο

Το ενημερωτικό δελτίο i περικοπή του θορύβου

Κάτω από τον μεσημεριανό ήλιο στη Λάρνακα, η Σκωτία ξεκίνησε νωρίς το σκορ και δεν άφησε μέχρι το δέκατο να χτυπήσει με 16 λεπτά ακόμη.

Ο Erin Cuthbert ξεκίνησε τα πράγματα στο 11ο λεπτό πριν η Μάρθα Τόμας πρόσθεσε μια κεφαλίδα στο 23ο. Η Caroline Weir έφτασε στη συνέχεια με 3-0 λίγο αργότερα, τερματίζοντας ένα πλέξιμο με ένα δροσερό τέρμα πάνω από τον τερματοφύλακα.

Η Κρίστι Χάνσον μπήκε στην πράξη στο 29ο λεπτό λίγο πριν η Cuthbert πέτυχε το δεύτερο της παιχνίδι, πυροβολώντας ένα σουτ με αρκετή δύναμη για να απομακρυνθεί από τον τερματοφύλακα.

Η Lizzie Arnot ξεκίνησε το σκορ στη δεύτερη περίοδο πριν ο υποκατάστατης Claire Esmlie έστρεψε μια κεφαλίδα της Jane Ross στο πίσω μέρος του τέρματος σε κοντινή απόσταση.

Ο ίδιος ο Ρος πέτυχε ένα πέναλτι αφού ο Νίκολα Ντόερτι βγήκε. Αυτό ακολούθησε μόλις ένα λεπτό αργότερα από τον Thomas που χτύπησε το δεύτερο του αγώνα. Ο επιτιθέμενος έπεσε σε ένα πυροβολισμό στο μπροστινό στύλο μετά τη φόρτιση στο κουτί από την αριστερή πλευρά.

Ο Ross έγινε ο τρίτος Σκωτσέζος που κέρδισε ένα διπλό στον αγώνα όταν ολοκλήρωσε τη βαθμολογία τρία λεπτά αργότερα.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι που ήταν υπεύθυνο για το προσωρινό αφεντικό Stuart McLaren, ο οποίος ανακοινώθηκε ως βραχυπρόθεσμα διάδοχος της Shelley Kerr για τους δύο τελευταίους αγώνες του γκρουπ.