Η Σκωτία πέτυχε διπλούς αριθμούς στην εντυπωσιακή νίκη της Κύπρου – Brig Εφημερίδα

Οι γυναίκες της Σκωτίας έβαλαν στο κρεβάτι τους δαίμονες της αποτυχημένης εκστρατείας τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα – με έντονη νίκη 10-0 στην Κύπρο αυτό το μεσημεριανό γεύμα.

Σε αυτό που ήταν ο πρώτος αγώνας του Stuart McLaren που ήταν υπεύθυνος της Εθνικής Ομάδας, το προσωρινό αφεντικό είδε την πλευρά του να κυριαρχεί στην Κύπρο, κατά τη διάρκεια του αγωνιστικού καουτσούκ στα προκριματικά του Euro.

Ο Έριν Κούμπερτ, η Μάρθα Τόμας και η Τζέιν Ρος έκαναν διπλή βαθμολογία για τη Σκωτία, με την Caroline Weir, την Kirsty Hanson, την Lizzie Arnot και την Claire Emslie να γυρίζουν στο σπίτι.

Ο στόχος της μέσης Μάντσεστερ Σίτι Caroline Weir ήταν η επιλογή της ομάδας – μια υπέροχη σόλο προσπάθεια που είδε τον Weir να δέχεται τρεις αμυντικούς, προτού αψηλάσει το σπίτι του πέρα ​​από τον Matthaiou στο γκολ της Κύπρου.

Ενώ αυτή η νίκη έρχεται ενάντια σε σημαντικά ασθενέστερη αντιπολίτευση, θα δώσει στη Σκωτία την ελπίδα ότι θα μπορέσουν να γυρίσουν την τύχη τους μετά από μια απογοητευτική προεκλογική καμπάνια.

Ο προσωρινός προπονητής Stuart McLaren είπε στο BBC Σκωτία: «Είμαι χαρούμενος άνθρωπος μετά από αυτήν την παράσταση και αυτό το αποτέλεσμα. Προκαλέσαμε τους παίκτες να πάνε απλά και να υπενθυμίσουν σε όλους πόσο καλοί είναι.

«Ζητήσαμε από τους παίκτες να έχουν λίγο περισσότερη πεποίθηση και να είμαστε λίγο πιο αδίστακτοι μπροστά από το γκολ. Προφανώς το έκαναν με να σκοράρει δέκα γκολ στα 90 λεπτά.

«Η ευχάριστη πτυχή για μένα πάνω απ ‘όλα ήταν ότι δεν τα άφησαν ποτέ για τα 90 ολόκληρα λεπτά. Υπάρχει πραγματική αποφασιστικότητα να βεβαιωθούμε ότι αυτή είναι η αρχή του επόμενου σταδίου. “

Η Caroline Weir τράβηξε τα νήματα στη μέση για τη Σκωτία (Credit: BBC)

Η Σκωτία πήρε το προβάδισμα στον αγώνα μόλις 11 λεπτά όταν ο προπορευόμενος Erin Cuthbert έριξε στο σπίτι μισό βόλεϊ από ένα σταυρό από τον ειδικό του Kirsty Hanson, πριν προστεθεί ένα δευτερόλεπτο μέσω της επιθετικής Μάρθα Τόμας σε 23 λεπτά.

Η εκπληκτική σόλο προσπάθεια της Caroline Weir ήρθε μόλις τρία λεπτά αργότερα, και σε αυτό το σημείο ο αγώνας φαινόταν πολύ απρόσιτος για την Κύπρο που αγωνίστηκε.

Και έπρεπε να πάει από το κακό στο χειρότερο για την έδρα, όταν η Σκωτία πρόσθεσε ένα τέταρτο και πέμπτο γκολ πριν από το ημίχρονο – με τον Kirsty Hanson να τελειώνει καλά από την άκρη του κουτιού, προτού ο Erin Cuthbert εξασφάλισε τις διπλές στιγμές αργότερα.

Στη συνέχεια, ο McLaren έκανε τις πρώτες αλλαγές του ως αφεντικό της Σκωτίας, με την Natalie Ross, την Claire Emslie και τη Lisa Robertson να έρχονται στο ημίχρονο.

Χρειάστηκαν μόνο δέκα λεπτά για να εγκατασταθεί η Σκωτία προτού αρχίσουν να πετούν ξανά οι στόχοι. Η Lizzie Arnot έφτασε σε έξι στα 57 λεπτά. Η Claire Emslie, η οποία ήταν εντυπωσιακή μετά την εισαγωγή της στο ημίχρονο, πέτυχε το γκολ της λιγότερο από δέκα λεπτά αργότερα με ένα μαξιλάρι αριστερό πόδι μετά από μια καλή δουλειά.

Η Τζέιν Ρος ήταν το επόμενο υποκατάστατο για να έρθει και να κάνει τη διαφορά στο παιχνίδι – σημειώνοντας τον όγδοο και δέκατο γκολ της Σκωτίας. Το δεύτερο παιχνίδι της Μάρθα Τόμας ήταν ανάμεσα στο στήριγμα του Ross.

Η Σκωτία θα καταστρέψει την χαμένη ευκαιρία να προκριθεί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, αλλά αυτή η νίκη θα δώσει αναμφίβολα την εμπιστοσύνη της ομάδας στην ικανότητά τους να φτάσουν σε ένα άλλο μεγάλο τουρνουά στο εγγύς μέλλον.

Αυτή η νίκη σίγουρα θα βάλει τον Stuart McLaren με μια κραυγή να κερδίσει την κορυφαία δουλειά σε μόνιμη βάση, και σε αυτή την παράσταση θα ήταν αφελές να αποκλείσουμε τον πρώην προπονητή του Stirling Albion.

Η Σκωτία θα παίξει την Πορτογαλία την Τρίτη 23 Φεβρουαρίου, με έναρξη στις 3:15 μ.μ. Μπορείτε να παρακολουθήσετε τον αγώνα ζωντανά στο BBC Alba.

Προτεινόμενη εικόνα: iNews