Η τρίτη συνεχόμενη νίκη για το “Atalanta”, που έπιασε … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Το “Atalanta” κατάφερε να γιορτάσει μια νίκη εκτός έδρας επί της “Sampdoria” με σκορ 2-0, για να φτάσει στην τρίτη θέση στο τραπέζι του τουρνουά, “Juventus” με ακόμη περισσότερους αγώνες – 46 πόντους.

Ο “Bergamaski” μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, “αναζητώντας τον στόχο που τους έβαλε μπροστά από μικρή ηλικία.” Από την πλευρά τους, το “Sampdoria” δεν μπορούσε να αισθανθεί την παρουσία τους στο πρώτο ημίχρονο, κάθε φορά που έκαναν, έπεφταν στο “Sportielos”. Τέλος, το πρώτο γκολ του αγώνα σημειώθηκε πριν από πέντε λεπτά, όταν οι δύο ομάδες μετακόμισαν στο αποδυτήριο, ήταν για την Atalanta.

Ο Muriel συνεργάστηκε καλά με τον Malinowski, ο οποίος νίκησε την Aundero 0-1 με μια ισχυρή απεργία. Στα δεύτερα 45 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να «σφραγίσουν» μια άλλη μπάλα με τρεις πόντους. Στο 50ο λεπτό του αγώνα, ο Μέλε έλαβε την μπάλα και μετά έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δίχτυ. Ωστόσο, ακόμη και μετά τη χρήση του VAR, ο 23χρονος αμυντικός δεν μετράει το γκολ επειδή βρισκόταν εκτός παιχνιδιού. Το δεύτερο γκολ σκόραρε ο Atalanta, αλλά στο 70ο λεπτό, όταν ο Malinowski σημείωσε το πρώτο γκολ για τον Gossens, το έκανε 2-0 για την ομάδα του.

Έτσι, μετά από αυτή τη νίκη, η “Αταλάντα” έφτασε τους 46 πόντους, πήρε την 3η θέση στο τραπέζι του τουρνουά, “Γιουβέντους”, φυσικά, έχοντας περισσότερους αγώνες από το “Bianconeri”. Από την άλλη πλευρά, οι οικοδεσπότες παρέμειναν στη 10η θέση με 30 πόντους.

Σαμπντόρια Aundero, Berezinski, Yoshinda, Ferrari, Augelio, Vere (61 ‘Keita), Thorsby, Ekdal, Yankto (67’ Ramirez), Damsgard (67 ‘Kantria), Gamina (61’ Quagliarella)

“Αταλάντα”. Sportyello, Tolo, Romero, Palomino, Mele, De Rooney, Froiler, Gossens, Malinowski (83 ‘Mirantsuk), Pasalic (59’ Pesina), Muriel (59 ‘Ilyich)