Η Τσέλσι ανοίγει την πόρτα στον ημιτελικό στο Champions League

Στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών της UEFA Champions League, η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε την περιοδεία νικώντας τον Πόρτο 2-0.

Στην νούμερο ένα οργάνωση του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου σε επίπεδο κλαμπ, ο εκπρόσωπος της Αγγλίας Τσέλσι φιλοξένησε την ομάδα του Πόρτο της Πορτογαλίας.

έμβλημα69

Η ομάδα του Λονδίνου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα που έγινε στο Στάδιο Ramon Sanchez Pizjuan της Ισπανίας, με το γκολ του Mason Mount στο 32ο λεπτό, λόγω περιορισμών ταξιδιού που προκλήθηκαν από τον νέο τύπο κοροναϊού (Kovid-19).

Ο Πόρτο αγωνίστηκε για ισοπαλία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει εναντίον του καλά αμυντικού αντιπάλου του. Η Τσέλσι σημείωσε νίκη με 2-0 επί του γκολ του Μπεν Τσίλγουελ στο 85ο λεπτό.

Ο αγώνας επαναληπτικού αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Τρίτη 13 Απριλίου στο ίδιο στάδιο.