Η Τσέλσι είχε ισοπαλία 0-0 από το Μπράιτον εν μέσω δράματος της Super League

Η Τσέλσι είχε ισοπαλία 0-0 στο σπίτι από τους Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον στην Πρέμιερ Λιγκ την Τρίτη, ένας αγώνας που επισκιάστηκε από αναφορές ότι οι Μπλουζ είχαν απορρίψει το σχέδιό τους να ενταχθούν στην προγραμματισμένη αποσχισμένη Ευρωπαϊκή Σούπερ Λιγκ.

Σε μια οπισθοδρόμηση για την ώθηση της Τσέλσι να προκριθεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν – τον διαγωνισμό που είχαν προγραμματίσει αμφιλεγόμενα για να ξεφύγει – οι οικοδεσπότες δεν κατάφεραν να βρουν έναν τρόπο μέσω της καλά διαλεγμένης άμυνας του Μπράιτον που απειλούσε τον υποβιβασμό.

Ο προπονητής της Τσέλσι Τόμας Τόσελ αφέθηκε να εκφράσει την απογοήτευσή του δυνατά στη μητρική του γερμανική, καθώς η ομάδα του με μεγάλη συγκέντρωση είδε κάθε επίθεση να καθαρίζεται από την πίσω γραμμή των επισκεπτών με επικεφαλής τον αρχηγό Λιούις Ντανκ.

Ο αναπληρωτής Μπράιτον, Adam Lallana, έχασε μια υπέροχη ευκαιρία όταν έριξε λάθος από τον κεντρικό πίσω της Τσέλσι, Kurt Zouma, αλλά πυροβόλησε ευρέως στο 77ο λεπτό. Ο Danny Welbeck χτύπησε μια θέση δύο λεπτά αργότερα καθώς ο Μπράιτον ώθησε για μια νίκη σοκ.

Ο αμυντικός Μπράιτον Μπεν Γουάιτ απεστάλη για δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 92ο λεπτό.

Η ισοπαλία ώθησε την Τσέλσι στην τέταρτη θέση με τη διαφορά γκολ πάνω από τη Γουέστ Χαμ, την οποία πρόκειται να επισκεφτεί το Σάββατο. Ο Μπράιτον παρέμεινε στην 16η θέση, επτά πόντους μπροστά από τον Φούλαμ που κατέλαβε τα υψηλότερα σημεία υποβιβασμού

Το παιχνίδι δεν είχε το δράμα που είχε δει έξω από το Stamford Bridge πριν από τον αγώνα, όπου εκατοντάδες θυμωμένοι οπαδοί της Τσέλσι διαδήλωσαν ενάντια στο σχέδιο του συλλόγου να ενταχθεί στο ESL. Οι διαμαρτυρίες μετατράπηκαν σε εορτασμούς καθώς τα μέσα ενημέρωσης ανέφεραν ότι η Τσέλσι είχε ξεκινήσει τη διαδικασία αποχώρησης από το διαχωρισμένο πρωτάθλημα με τους οπαδούς να τραγουδούν: «Έχουμε πίσω το κλαμπ μας».