Η Τσέλσι παίρνει εντολή εναντίον του Πόρτο

Υπέροχα ατομικά γκολ από τον Άγγλο ζεύγος Mason Mount και Ben Chilwell έδωσαν στην Chelsea νίκη 2-0 στο Πόρτο στο πρώτο προημιτελικό του Champions League την Τετάρτη στη Σεβίλλη, καθώς οι Λονδρέζοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις λίγες πιθανότητες τους.

Ο Midfielder Mount έτρεξε σε μια αποφασιστική πάσα από τον Jorginho και στη συνέχεια περιστράφηκε για να ξεπεράσει έναν αμυντικό προτού ρίξει τη μπάλα χαμηλά και σκληρά στη μακρινή γωνία για να βραβεύσει τον Porto ανοιχτό στο 32ο λεπτό και να σκοράρει το πρώτο του γκολ στο Champions League.

Ο Πόρτο, ο οποίος απέκλεισε τη Γιουβέντους στον τελευταίο γύρο, ήταν πιο τολμηροί από την ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ και είχε τριπλασιάσει τον αριθμό των βολών, πλησιάζοντας πιο κοντά με μια κεφαλίδα από τον βετεράνο αμυντικό Πεπέ που κτυπήθηκε από τον τερματοφύλακα της Τσέλσι Έντουαρντ Μέντι, ο οποίος επίσης απέρριψε προσπάθεια από τον επιθετικό Moussa Marega.

Αλλά η Τσέλσι άρπαξε ένα κρίσιμο δεύτερο εκτός έδρας γκολ, όταν ο Τσίλγουελ έριξε μια ολίσθηση από τον Ιησού Κορόνα του Πόρτο και έσπασε πέρα ​​από το κουτί για να ντρίψει το δρόμο του στο δίχτυ στο 85ο λεπτό, λίγες στιγμές μετά τον συμπαίκτη του Κριστιάν Πουλίσιτς κτύπησε το δοκάρι.

Το δεύτερο σκέλος στις 13 Απριλίου θα παιχτεί επίσης στο γήπεδο Sanchez Pizjuan της Σεβίλλης λόγω των περιορισμών του coronavirus στο ταξίδι μεταξύ Πορτογαλίας και Αγγλίας.