Η Τσέλσι στραγγαλίζει τους «δράκους» και αγκάλιασε… | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η ποιότητα της φιλοσοφίας των Blues և Tuhel δίνει στην Chelsea (2-0 στον Sanchez Porto) μια ανάσα καθαρού αέρα από τον ημιτελικό του Champions League.

Τα επεισόδια από το Brom 2-5 στο αποδυτήριο δεν επηρέασαν την Τσέλσι, η οποία ήταν έτοιμη να κερδίσει εισιτήριο για τον Σάντσεχ Πίτβαν. Το Πόρτο είχε στάδια, αλλά οι στόχοι του Blues – ποιότητα, τρόπος -. Οι Λονδρέζοι κέρδισαν 2-0, αποδεχόμενοι τη θέση τους στους ημιτελικούς του Champions League.

Ο Mount έκανε τη διαφορά.

Η Τσέλσι μπήκε στον αγώνα πιο δυνατά, πιο επιθετικά, προσπαθώντας να παίξει σκληρά στο Πόρτο. Ωστόσο, οι παίκτες του Conceiçoo βγήκαν έξω από το γήπεδο τεμπέλης μετά τα πρώτα δέκα λεπτά, βρήκαν την περιοχή ευκολότερη և είχε την πρώτη ευκαιρία στο 12ο λεπτό, αλλά το όμορφο σουτ του Uribe τελείωσε. Η Τσέλσι προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό τους, αλλά όχι το απειλητικό υλικό. Οι «Δράκοι» ήταν πιο επικίνδυνοι, αναγκάζοντας το ναυτικό να κάνει ένα εύκολο λάθος, ενώ στο 24ο λεπτό πλησίασαν το γκολ. Ο Otavio νίκησε τον Medi σχεδόν από τη γωνία και μετά ο Range Aidu από το κοντινό … κατάφερε να χάσει.

Το “Πόρτο” δεν μπόρεσε να βρει το γκολ, κάτι που έκανε η Τσέλσι. Στο 32ο βουνό, σώθηκε τέλεια, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ στο Champions League με ένα εντυπωσιακό τέλος. Στην πραγματικότητα, σε ηλικία 22 ετών έγινε ο νεότερος παίκτης στο Λονδίνο που σκόραρε στα στάδια νοκ-άουτ του τουρνουά.

Πόρτο – γύροι, Τσέλσι – γκολ.

Ο Πόρτο ήρθε αποφασιστικά για να βρει το δίχτυ, και στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου είχαν δύο υπέροχες στιγμές. Στο 51ο λεπτό, ο Marega ήρθε στο γήπεδο πίσω από τον Rudiger, αλλά ο Medi έσωσε την εξοικονόμηση με το δεξί γόνατό του, και στο 57ο λεπτό, ο πυροβολισμός της Dia βγήκε. Ο Tuhel έκανε την ομάδα του πιο επιθετική με τον Pulisic, ir iru, η Chelsea έγινε πιο ενεργή στο μέτωπο, ενώ με την είσοδο του Cande έκλεισε όλες τις περιοχές του Πόρτο. Το 84, είχε την πρώτη μεγάλη πιθανότητα επανάληψης, αλλά ο πυροβολισμός του Πουλίικ έπληξε τη θέση. Το “Πόρτο” δεν ήταν εστιασμένο και το λάθος της Κορόνα στο 85ο λεπτό ήταν θανατηφόρο … Ο Τσιλβελ έκλεψε την μπάλα, την πέρασε στον τερματοφύλακα, έκανε το σκορ 2-0 sent στην πραγματικότητα έστειλε “Τσέλσι” στους ημιτελικούς του Champions League.

Πόρτο. Marquez, Pepe, Beba, Manafa (83 ‘Conceiç ու o), id aidu, Uribe, Ottavio (83’ Vieira), Gruitz, Corona, Marega (83 ‘Martinez)

Τσέλσι. Medi, Atpilicueta, Rudiger, Christensen, Chilwell, James Ames (80 ‘Thiago Silva), Kovacic (90’ Emerson), ή Orgino, Mount (80 ‘Cante), Haverts (65’ ir), B

Πηγή: gazzetta.gr