Η Τσέλσι τελειώνει το τετραπλό όνειρο της City καθώς φτάνουν στον τελικό του FA Cup

Η Τσέλσι νίκησε το Μάντσεστερ Σίτι 1-0 το Σάββατο για να κερδίσει θέση στον τελικό του FA Cup του επόμενου μήνα χάρη στο γκολ του δεύτερου ημιχρόνου από τον Hakim Ziyech, που τερμάτισε το όνειρο του διευθυντή της πόλης Pep Guardiola να οδηγήσει την πλευρά του σε ένα πρωτοφανές τετραπλό τίτλους.

Ο Ziyech σημείωσε στο 55ο λεπτό όταν έφτασε σε ένα άδειο δίχτυ από τον σταυρό του Timo Werner με τον τερματοφύλακα της City Zack Steffen στη γη του καθόλου μετά από αγώνες από τη γραμμή του για να κλείσει τον Werner, αλλά στη συνέχεια φαίνεται να αλλάζει γνώμη.

Η νίκη στο Wembley αφήνει τον προπονητή της Τσέλσι Τόμας στην πορεία για ένα τρόπαιο μετά από μηχανική αξιοσημείωτη ανάκαμψη από τότε που αντικατέστησε τον Φράνκ Λάμπαρντ τον Ιανουάριο, με τους Μπλουζ στους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ ενάντια στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι ηγέτες της Πρέμιερ Λιγκ Τα προβλήματα της Σίτι επιδεινώθηκαν από την απώλεια του μέσου Kevin de Bruyne στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με έναν φαινομενικό τραυματισμό στον αστράγαλο πριν από ένα πολυάσχολο τέλος της σεζόν για την City που έχει έναν ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ εναντίον του Παρισιού Σεν Ζερμέν και της Λιγκ Τελικός Κυπέλλου εναντίον της Τότεναμ Χότσορ.

Η Τσέλσι θα αντιμετωπίσει τη Λέστερ Σίτι ή το Σαουθάμπτον, οι οποίοι θα παίξουν τον ημιτελικό τους την Κυριακή, στον τελικό του FA Cup στις 15 Μαΐου.