Η Φενερμπαχτσέ συνέχισε τη σειρά της

Fenerbahce, 19η εβδομάδα της Τουρκικής Σούπερ Λιγκ, MKE Ankaragücü 3-1.

Στο 5ο λεπτό, ο Pelkas χτύπησε τη θέση έξω από την περιοχή του πέναλτι και η μπάλα έφυγε από τον τερματοφύλακα Friedrich.

Στο 8ο λεπτό, ο Σαμάτα, ο οποίος ανέβηκε καλά στον μπροστινό πόλο προς το κόρνερ που χρησιμοποίησε η Βαλένθια από την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης, χτύπησε τον Ατίλα Τούραν, ο οποίος περίμενε στη γραμμή του τέρματος. Στη συνέχεια της επίθεσης, ο τερματοφύλακας Friedrich έλεγξε τη μπάλα στο σουτ του Gustavo.

Στο 25ο λεπτό, ο Atila Turan χρησιμοποίησε ένα κόρνερ κατευθείαν προς το τέρμα και η μπάλα επέστρεψε από τον πόλο μετά την παρέμβαση του τερματοφύλακα Altay. Στη συνέχεια της θέσης, ο Ozan Tufan πήρε το δέρμα.

Ο Fenerbahçe προχώρησε στο 28ο λεπτό. Με το λάκτισμα του Thiam στη μέση της Βαλένθια κοντά στο σημείο πέναλτι, ο τερματοφύλακας Friedrich αναπήδησε την μπάλα από το χέρι του. Βρίσκοντάς το μπροστά από τον δερμάτινο κύκλο, ο Thiam έστειλε την μπάλα στα δίχτυα: 1-0.

Στο 34ο λεπτό, η Fenerbahçe αύξησε τη διαφορά σε 2. Στη μεγάλη μπάλα που ρίχτηκε πίσω από την άμυνα, ο Thiam μετέφερε τη μπάλα στον Samatta, ο οποίος ήταν στην περιοχή του πέναλτι μετά τον έλεγχο της μπάλας. Το σουτ της Σαμάτα εναντίον του τερματοφύλακα αφού απέκρουσε τους δύο παίκτες έφτασε στο δίχτυ: 2-0.

Στο 37ο λεπτό, ο Τσεκίκι χρησιμοποίησε ένα ελεύθερο λάκτισμα απευθείας στο γκολ από μεγάλη απόσταση, και βγήκε από το κάτω μέρος του στρογγυλού δερμάτινου πόλου.

45 + 3. Συναντώντας με τη μπάλα στο δεξί σταυρό μέσα στην περιοχή του πέναλτι με το πέρασμα του Nazım Sangare κάθε λεπτό, ο Pelkas χτύπησε την άμυνα και το δέρμα, το οποίο έπληξε την άμυνα, πήγε στη γωνία από το κάτω μέρος του στρογγυλού πόλου.

Στο 54ο λεπτό, ο Samatta, ο οποίος βρήκε τη μπάλα στο δεξί σταυρό μέσα στην περιοχή του πέναλτι, άφησε το δερμάτινο γύρο στη Βαλένθια, που ήταν διαθέσιμο στα αριστερά. Μετά τον έλεγχο της Βαλένθια, η μπάλα βγήκε εκτός δρόμου όταν έπεσε στο έδαφος σε καλή κατάσταση.

Στο 66ο λεπτό, ο Pelkas, ο οποίος πήρε μια καλή θέση στη μέση του Nazım Sangare μπροστά από έξι περάσματα, χτύπησε την μπάλα από την κορυφή.

Στο 67ο λεπτό, η Fenerbahçe αύξησε τη διαφορά στο 3. Στο μακρινό σουτ της Βαλένθια, ο οποίος γνώρισε τη μπάλα στη μέση του αντιπάλου, η μπάλα συναντήθηκε με το δίχτυ: 3-0.

90 + 4. Το MKE Ankaragücü σημείωσε το λεπτό. Συνάντηση με την μπάλα έξω από την περιοχή του πέναλτι, το δεξί πόδι του Emre Güral, η μπάλα πήγε στο δίχτυ: 3-1.

Ο Φενερμπαχτσέ κέρδισε 3-1 από το γήπεδο.

5 στα 5 για πρώτη φορά από το 2017-2018

Το κίτρινο-σκούρο μπλε ομάδα νίκησε τους MKE Ankaragücü μετά τους Medipol Başakşehir, Kasımpaşa, Aytemiz Alanyaspor και Büyükşehir Belediye Erzurumspor στο πρωτάθλημα.

Η Fenerbahçe πέτυχε 5 στη σεζόν για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2017-2018.

Τέλος, ο Fenerbahçe, ο οποίος κέρδισε 5 συνεχόμενους αγώνες μεταξύ της 12ης και της 16ης εβδομάδας της σεζόν 2017-2018, επανέλαβε αυτή τη σειρά μετά από πολύ καιρό.

Η Βαλένθια σκόραρε μετά από πολύ καιρό

Ο Έννερ Βαλένθια, ο Ισημερινός ποδοσφαιριστής της Φενερμπαχτσέ, κατάφερε να σκοράρει μετά από πολύ καιρό.

Η Βαλένθια, που σημείωσε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με την κίτρινη-μπλε φανέλα του στον αγώνα Τραμπζονσπόρ, η οποία κέρδισε 3-1 στις 25 Οκτωβρίου, την 6η εβδομάδα, συναντήθηκε με το γκολ περίπου 3 μήνες αργότερα.

Η Βαλένθια αύξησε τον αριθμό της στο πρωτάθλημα σε 2 με το γκολ που σκόραρε εναντίον της MKE Ankaragücü.

Οζάν έχει τεθεί σε αναστολή

Ozan Tufan, ο έμπειρος παίκτης της Fenerbahçe, έπεσε σε κατάσταση αναστολής.

Ο Οζάν, ο οποίος είχε 3 κίτρινες κάρτες πριν από τον αγώνα, έλαβε κίτρινη κάρτα στο 41ο λεπτό του αγώνα.

Ο εθνικός ποδοσφαιριστής, ο οποίος έχει 4 κίτρινες κάρτες στο πρωτάθλημα, δεν θα μπορεί να παίξει στο Demir Grup Sivasspor.