Η Φερνάντες σφραγίζει τη νίκη του Κυπέλλου για την Man Utd έναντι της Λίβερπουλ (αποτελέσματα της Κυριακής)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πρόσθεσε τα δεινά της Λίβερπουλ καθώς το ασταμάτητο ελεύθερο λάκτισμα του Μπρούνο Φερνάντες κέρδισε την ομάδα του με νίκη 3-2 σε συγκρούσεις τέταρτου γύρου στο Κύπελλο FA της Κυριακής.

Ο Πορτογάλος, ως αναπληρωτής, ανέβηκε για να λυγίσει ένα δεξί πόδι χτύπημα πέρα ​​από τον Alisson στο 78ο λεπτό για να κλείσει μια ισοπαλία του τελευταίου 16 για την ομάδα του εναντίον της West Ham United.

Ο Mohamed Salah σημείωσε και τα δύο γκολ της Λίβερπουλ, το πρώτο που έδωσε στην ομάδα του ένα προβάδισμα στο 18ο λεπτό πριν ο Μάισον Γκρίνγουντ ισοπεδώσει και στη συνέχεια και πάλι στο 58ο λεπτό αφού ο εξαιρετικός Μάρκους Ράσφορντ είχε ανοίξει την United μπροστά.

Η Λίβερπουλ φαινόταν πιο πιθανός νικητής, αλλά ήταν ο Φερνάντες, τόσο συχνά η σπινθήρα της Γιουνάιτεντ, που το σφράγισε με το 28ο γκολ του σε όλους τους διαγωνισμούς του συλλόγου από το ντεμπούτο του τον περασμένο Φεβρουάριο.

Η ισοπαλία απέδειξε μια απορροφητική αναταραχή, σε έντονη αντίθεση με το θολό 0-0 στο αδιέξοδο μεταξύ των δύο πλευρών στο Anfield στην Πρέμιερ Λιγκ το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Όμως αυτό ήταν ελάχιστο παρηγοριά για τη Λίβερπουλ που τώρα έχει κερδίσει μόνο μία φορά σε επτά παιχνίδια σε όλους τους αγώνες.

Η Μάντισον λάμπει στη νίκη του Λέστερ 3-1 στο Κύπελλο FA στο Μπρέντφορντ

Ο Τζέιμς Μάντισον της Λέστερ Σίτι έβαλε ένα γκολ και έφτασε στο σκορ στο γύρο του δεύτερου ημιχρόνου καθώς νίκησε τη δεύτερη βαθμίδα Μπρέντφορντ 3-1 μακριά στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου FA την Κυριακή.

Οι The Foxes θα φιλοξενήσουν τους συναδέλφους της Premier League Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον στον επόμενο γύρο.

Η ομάδα του πρωταθλήματος Μπρέντφορντ πήρε το προβάδισμα στο έβδομο λεπτό από ένα σετ όταν η μπάλα πήρε δύο εκτροπές πριν η Δανέζικη πλάτη της Mads Bech Sorensen μαχαίρωσε το πρώτο του γκολ στο αγγλικό ποδόσφαιρο από κοντά.

Ο Λέστερ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο μπροστινό πόδι και ισοφάρισε στο 46ο λεπτό μετά τη νίκη της μπάλας στην άνοδο πριν ο Μάντισον βρει τον Τσενγκίζ Κάτω στο διάστημα για τον Τούρκο πτέρυγα να περιορίσει την προσπάθειά του μετά τον τερματοφύλακα Luke Daniels.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με ένα πέναλτι αφού ο Youri Tielemans μπήκε στο έδαφος. Ο μέσος του Βελγίου σηκώθηκε για να στείλει τον Daniels με λάθος τρόπο με ένα χαμηλό σουτ στην κάτω γωνία.

Ο Λέστερ ολοκλήρωσε τη νίκη την 71η στην αντεπίθεση, όταν ο Ντανιέλς έριξε ένα πυροβολισμό του Χάρβυ Μπαρνς και ο μέσος Μάντισον ήταν διαθέσιμος για να σκοράρει το τέταρτο του γκολ σε όσα παιχνίδια σε όλους τους αγώνες.

Το χατ τρικ του Αβραάμ οδηγεί την Τσέλσι στον πέμπτο γύρο

Ο επιθετικός Τσέλσι Τάμι Αβραάμ πήρε ένα χατ-τρικ με νίκη 3-1 έναντι της δεύτερης βαθμίδας Λούτον Τάουν την Κυριακή για να κλείσει τη θέση της Πρέμιερ Λιγκ στον πέμπτο γύρο του Κυπέλλου FA.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ θα παίξει ένα άλλο πρωτάθλημα κλαμπ στον επόμενο γύρο όταν θα ταξιδέψει στον Μπάρνσλεϊ, ο οποίος νίκησε το Νόριτς Σίτι 1-0 το Σάββατο.

Το πρίμα του Αβραάμ ήταν το δεύτερο του σε ένα πουκάμισο της Τσέλσι και ο 23χρονος έγινε ο πρώτος Άγγλος από τον Λαμπάρντ το 2007 που έφτασε στο γκολ για τον σύλλογο.

«Είναι υπέροχο να κερδίζεις ένα hat-trick και να κερδίζεις τόσο άνετα. Ο Λούτον είναι μια καλή ομάδα », δήλωσε ο προπονητής της Αγγλίας Αβραάμ, ο οποίος τώρα έχει 11 γκολ αυτή τη σεζόν.

«Είναι πάντα ωραίο να κερδίζεις, ελπίζουμε ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε αυτήν τη φόρμα τώρα… ελπίζουμε ότι μπορούμε να χτίσουμε την εμπιστοσύνη από εδώ».

Η Τσέλσι πήρε το προβάδισμα στο 11ο λεπτό όταν ένα γρήγορο πλάγιο έπιασε τον αμυντικό ύπνο του Λούτον, επιτρέποντας στον Τίμο Βέρνερ να κάνει ένα τρέξιμο κάτω από το δεξί κανάλι και να κόψει την μπάλα πίσω για τον Αβραάμ που έριξε ένα χαμηλό σουτ μετά τον τερματοφύλακα Simon Sluga.

Ο Αβραάμ διπλασίασε το προβάδισμα έξι λεπτά αργότερα, όταν έριξε μια κεφαλιά από τον Reece James που πέρασε από τη Σλούγκα, του οποίου ο αναποφάσιστος αφού έφτασε από τη γραμμή τον είδε να προσγειώθηκε στη γη του άντρα, καθώς η μπάλα έπεσε πάνω από το κεφάλι του στο δίχτυ.

Ο Λούτον τράβηξε πίσω στο μισό της ώρας όταν ο τερματοφύλακας της Τσέλσι Κέπα Αρριζαμπάλαγκε απέτυχε να κρατήσει τη χαμηλή προσπάθεια του Τζόρνταν Κλαρκ που έσπρωξε ανάμεσα στο χέρι και το πόδι του στο δίχτυ.

Αλλά η Τσέλσι άρχισε να κυριαρχεί στο δεύτερο ημίχρονο και η εισαγωγή του Callum Hudson-Odoi είχε άμεσο αντίκτυπο καθώς ο ένας με τους δύο με τον Billy Gilmour του επέτρεψε να ρίξει την μπάλα στο κουτί των έξι ναυπηγείων για τον Abraham να πάρει το τρίτο του με ένα απλό αγγίξτε

Ο Γουέρνερ είχε την ευκαιρία να κάνει 4-1 με πέναλτι αφού τον άφησε ο Κλαρκ, αλλά ο Γερμανός, ο οποίος σημείωσε ένα γκολ στις 15 τελευταίες του εμφανίσεις, είχε το σωστό σουτ από τον Σλούγκα.